еМагазин

Author : Редакција

Македонија ТОП СТОРИИ

44-годишен кавадарчанец починал дома, посмртно бил земен брис и бил позитивен на корона вирусот

Редакција
Министерството за здравство информира дека во неговиот стан во Кавадарци е пронајдено починато лице на возраст од 44 години, кај кого постмортем е земен брис...
Македонија ТОП СТОРИИ

Вкупно заразени од корона вирусот 617 лица: Потврдени 18 нови случаи, најмногу во Скопје

Редакција
Во изминатите 24 часа, регистрирани се 18 нови случаи, позитивни на корона вирусот, информираат од Министерството за здравство. По градови: Скопје – 7, Куманово –...
Бизнис

Во интерес на здравјето на граѓаните, СКМ бара стриктна примена на законите за употреба на дезинфициенси на пазарот

Редакција
Во оваа вонредна состојба, кога се води голема битка за здравјето и животите на граѓаните, мора да се преземат сите можни чекори за нивна заштита....
Свет ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Со неверојатно светлосно шоу отворен Вухан, од каде се почна

Редакција
Со светлосно шоу во чест на сите кои беа во првите „борбени редови“ во битката со корнавирусот, по 76 дена, 11-милионскиот град Вухан, од каде...
Бизнис

Народната банка даде препораки за избегнување на турканиците пред банките

Редакција
Народната банка заради заштита на јавното здравје даде свои препораки за да се избегнат турканиците пред банките и да се спречи ширењето на заразата од...
Бизнис

Препораки за однесување на вработените во производните капацитети

Редакција
Владата упати препорака до фирмите кои вршат дејност производство и имаат производни погони, хали и слично. Ним им се препорачува производниот процес да се организира...
Локално

Продолжен притворот за двајцата штипјани кои брутално тепаа девојка

Редакција
Продолжен е притворот на двајцата насилници на возраст од 23 и 26 години, кои во јануари брутално тепаа 20-годишна девојка, а насилството го снимаа на...
Македонија

Четири нови случаи заразени од корона вирусот во Прилеп, еден во Крушево

Редакција
На територијата на општина Прилеп денеска се регистрирани четири нови лица заразени со коронавирусот, со што вкупниот број на инфицирани со КОВИД-19 изнесува 38, информираат...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Политика за спречување на корупцијата кај јавните претпријатија

Редакција
Јавните претпријатија не се имуни на притисок за корупција. Затоа, политиката за спречување на корупција треба да биде обврска на претпријатијата и да претставува основа...
ЖИВОТ

Посебен режим на движење за лицата со попреченост и нивните придружници

Редакција
За лицата со попреченост нема да важи забраната за движење во периодот од 19:00 до 20:00 часот, од понеделник до петок, а во деновите на...