еМагазин

Tag : пост

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Денеска почнува Божиќниот пост

Редакција
Од денеска почнува Божиќниот пост кој трае до 7. јануари, кога се прославува Христовото раѓање. Иако Црквата има одредено општо правило како се пости овој...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Почнува Рамазанскиот пост: Кои се обичаите

Редакција
Верниците од исламска вероисповед рано изутринава го почнаа рамазанскиот пост, што трае 30 дена и завршува на 20 април. За време на постот верниците од...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Почнува Велигденскиот пост: Начин на постење и исхрана

Редакција
За православните верници од денеска започнува Велигденскиот пост што ќе трае шест недели до празникот Воскресение Христово – Велигден, кој годинава се прославува на 16 април. Имиња...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Епископот г.Партениј посака благословен пост кој почнува во понеделник и добра Четириесетница

Редакција
Пред почетокот на велигденските пости, кои почнуваат в понеделник, епископoт Антаниски г. Партениј, кој е и игумен на Свештената бигорска Обител, денеска упати порака со...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Најчести последици кај лицата кои прележале Ковид-19 во Македонија се кардиоваскуларните болести и невролошки нарушувања

Редакција
Иако се чини дека состојбата со пандемијата на Ковид-19 е стабилна, здравствените работници укажуваат дека се повеќе фокусот на вниманието се поместува на последиците по...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Почнува божикниот пост: Во кои денови се пости строго, а кога се дозволени масло и риба

Редакција
За православните христијански верници кои се водат според јулијанскиот календар денеска почнува шестнеделниот божикен пост. Постот ќе трае 40 дена, односно до Божик, 7 јануари,...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Почнува Велигденскиот пост: Постот е телесен и духовен, воздржување од мрсна храна и од гревовност

Редакција
Првпат Велигденски пост или пост за Велигден се спомнува на крајот од II век. Тој траел само три дена, вели свети Иринеј Лионски (+202г.) и...
Свет ТОП СТОРИИ

Британска студија: Вакцинираните имаат помал ризик од продолжен ковид

Редакција
Вакцинираните имаат помал ризик да развијат продолжен ковид ако се заразат со коронавирусот, покажува британска студија, објави Би-би-си. Експертите анализирале докази и податоци од 15...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Почна Божиќниот пост: Воздржувањето на стомакот од храна и на јазикот од клевета, празнословие, лажење

Редакција
На 28 ноември започна Божиќниот пост, кој ќе трае до 7 јануари Божиќ, и е во чест на Христовото раѓање. „Воздржувањето на стомакот од храна...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Кои се обичаите: Почна рамазанскиот пост

Редакција
Верниците од исламска вероисповед рано изутринава го почнаа рамазанскиот пост, што трае 30 дена и завршува на 12 мај. За време на постот верниците од...