еМагазин

Tag : насилство

Македонија

Отец Пимен за сведочењето за „27 април“: “Едни ќе се разочараат што сум сведок, други ќе велат дека сакам да се рехабилитирам“

Редакција
Отец Пимен на својот Фејсбук профил го коментира неговото денешно сведочење за настаните во Собранието од 27 април лани. “Народот против Лари Флинт би го
Македонија

Судење за „27 април“: Ќе се сослушуваат сведоци на обвинетиот Богдан Илиевски-Бетмен

Редакција
Судењето за настаните од 27 април минатата година во Собранието продолжува денеска во Кривичниот суд со сослушување на пет сведоци предложени од одбраната на обвинетиот
Македонија

Обвинителката Рускоска: Ако има дополнителени докази, можна нова постапка за „27 април“

Редакција
Јавната обвинителка Вилма Русковска денеска изјави дека се прибираат докази за лицата кои беа дополнително споменати на судењето за случувањата во Собранието за 27 април,
Македонија ТОП СТОРИИ

Села: Најверојатно некои претседатели на политички партии знаеле што ќе се случи во Собранието на 27 април

Редакција
Пратеникот Зијадин Села на денешното сведочење во Кривичниот суд за настаните од 27 април минатата година рече дека не може да тврди со сигурност дали одредени претседатели
Македонија

Адвокатката Николовска: Начинот на испитување на сведокот Вељаноски е надвор од законот

Редакција
Судот треба да е нем посматрач, а доколку има потреба од разјаснување на одредени работи во тој случај треба да побара појаснување, порача Ружица Николовска, адвокатката
Македонија

Трајко Вељаноски ќе сведочи за „27 април“

Редакција
Со сослушување на четворица сведоци, меѓу кои и поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски, денеска во Кривичниот суд во Скопје ќе продолжи судењето за настаните
Македонија

Судење за „27 април“: И поранешниот шофер на Чавков го негира исказот на Нинџа

Редакција
Со исказ на двајцата сведоци на обвинетиот Душко Лазаров во Кривичниот суд ќе продолжи денешното рочиште за настаните од 27 април минатата година во Собранието на
Интервју

Паунович-Бишевац: 16 дена активизам за крај на насилството врз жените и девојките

Редакција
Со Ивона Паунович-Бишевац од канцеларијата на UN Women зборуваме за кампањата 16 Дена активизам против родово базираното насилство, период кога индивидуалци и организации низ целиот свет, преземаат активности
Македонија

Генерал штаб: АРМ на никаков начин не е инволвирана во случувањата од 27 април

Редакција
Армијата на Република Македонија најенергично демантира инволвираност во организирана форма во случувањата на 27. април 2017 година, при тоа напомнувајќи дека се работи за груби
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Ќе му се суди ли и на Груевски за настаните од 27 април?

Редакција
Судењето за настаните од македонското Собрание од 27. април минатата година е пред завршница и веќе се склопуваат коцките кој се учествувал, но и кој