еМагазин

Tag : насилство

Македонија

Судењето за организаторите на насилството во Собранието продолжува на 15 мај, ќе сведочат Стефан Младеновски и Весел Мемеди

Редакција
Судењето за организаторите на насилствата од 27 април во Собранието продолжува на 15 мај годинава, кога треба да бидат сослушани сведоците Стефан Младеновски и Весел...
Локално

Двајцата штипски насилници кои тепаа девојка добија казна затвор по 2,5 години

Редакција
По две и пол години затвор заработија двајцата насилници, кои во јануари малтретираа и тепаа 21 годишна девојка. Насилството го снимаа на мобилен, а беше...
Локално

Двајцата насилници ја признаа вината за навредите и тепањето на 21-годишната штипјанка

Редакција
Двете момчиња кои навредуваа и тепаа 21-годишна девојка во влез на станбена зграда, а насилството го снимале на мобилниот телефон денеска пред судот изразиле каење...
Свет

Генералниот секретар на ОН, Гутереш: Застрашувачко глобално зголемување на семејното насилство во кризата со корона вирусот

Редакција
Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш предупреди за „застрашувачко глобално зголемување“ на семејното насилство во кризата со коронавирусот и ги повика владите да направат поголеми...
Македонија

Детали од МВР за случајот со девојката од Штип која беше тепана и малтретирана од двајца мажи

Редакција
Двајцата штипјани кои навредувале и претепале 21-годишна девојка среде бел ден во влез на станбена зграда, а целиот случај го снимиле на мобилен, по што...
Македонија

Сведоштво за „Насилство во Центар“: „Кирил Божиновски ми рече земи ја книгата „Зоки Поки“ и читај“

Редакција
Генералниот секретар на Владата од 2013 година Кирил Божиновски, ми рече земи ја книгата „Зоки Поки” и читај. Слично како што постапи Талат Џафери, кога...
Македонија ТОП СТОРИИ

Хорор во Скопје: Претепал и сечел со стакло 14-годишно девојче бидејќи скршила огледало

Редакција
Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Насилство. На 23 јануари, обвинетиот 64-годишник извршил грубо...
Македонија ТОП СТОРИИ

Поднесено обвинение за Емил Јакимовски за семејно насилство и закани

Редакција
Скопското јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе обвинение против Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар за закани и за семејно насилство...
Македонија

Приведен Емил Јакимовски кој им се закануваше на новинарките Јорданова и Коровешовска

Редакција
Поранешниот вработен во Централниот регистар, Емил Јакимовски кој изминатиов викенд упати закани и навреди кон новинарките Мери Јордановска и Искра Коровешовска е приведен и во...
ЖИВОТ

ОБСЕ пушти во употреба нов онлајн ресурс за борба против насилството врз жените

Редакција
Секретаријатот на ОБСЕ денеска ја пушти во употреба страницата www.stopvawnow.org, каде можат да се добијат информации за помош при насилство врз жената како поддршка на...