еМагазин

Tag : жени

БАШ НИ Е ЌЕФ

Mеѓународната конференција „Жени во индустријата“ – родова еднаквост за поголем развој

Редакција
Под мотото „Здружени лидери за унапредување на родовата еднаквост“, во Скопје започна дводневната меѓународна конференција „Жени во индустријата“, на која домашни и странски експерти од
Локално

Физички се пресметувале две жени од Сарај и уште едно лице

Никола Осило
На 03.10.2019 во 16.45 часот во СВР Скопје било пријавено дека на ул.„Скупи’’ бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу В.Б.(29) од
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Жените во Македонија се уште се срамат да побараат помош за неволно испуштање мокрача и гасови

Никола Осило
Голем број на жени се уште се срамат да побараат медицинско решение за неволно испуштање мокрача, гасови и други генитални проблеми поради срам, поради страв
Бизнис ТОП СТОРИИ

(Фото) Уловена „жестока женска расправа“ за буџетот за 2020 година

Никола Осило
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска на својот Фејсбук-профил објави фотографија од „крчкањето“ на буџетот за 2020 година на која може да се видат само жени.
БАШ НИ Е ЌЕФ

Mеѓународната конференција „Жени во индустријата“ – Здружени лидери за унапредување на родовата еднаквост

Редакција
Mеѓународната конференција „Жени во индустријата“ (Women in industry) ќе се одржи на 9. и 10. октомври 2019, во хотелот Doubletree by Hilton. Дводневната конференција се
ЖИВОТ

Документарна театарска претстава, по текстови на жени болни од рак

Редакција
Од 2014 година, во Хотел Театар, Битола, функционира здружението за поддршка на жени болни од рак – ОДРАЗ, во чиишто рамки до денес учествувале над
Локално

Две жени ранети по пукање на свадба во гостиварско Чајле

Редакција
Две жени се здобиле со повреди при пукање од огнено оружје на свадбена веселба во гостиварското село Чајле. Непосредно по ранувањето, жените се згрижени во
ЖИВОТ

(Фото) Ќе се жени поранешниот министер и генерален секретар на СДСМ, Љупчо Николовски

Редакција
Поранешниот министер за земјоделство, шумарство и водостопанство и актуелен генерален секретар на СДСМ, Љупчо Николовски ќе се жени. Неговата девојка на Фејсбук, Андријана Јакимовска, од Порторож, Словенија,
Македонија

Мажите во земјава се побројни за 3.000 од жените

Редакција
Машката популација во земјава е побројна женската. Статистичките податоци покажуваат дека има над 3.000 повеќе мажи од жени. Вкупниот број на населението на крајот на
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Галерија) Жени во костими за капење на плоштадот Македонија со гордост ги покажаа своите тела

Редакција
Секогаш постојат моменти кои го дефинираат начинот на нечие размислување, барем кај оние кои се во потрага по себе си. Тие треба да се зграбат