еМагазин

Tag : жени

Бизнис ТОП СТОРИИ

Жените похрабро да влезат во светот на акциите

Редакција
Македонска берза и Капитал Финансиски Центар организираа заеднички настан за подигнување на финансиската писменост на жените. На вчерашната панел дискусија насловена како „Жените и парите...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Од 89. компании на Македонската берза, само 16,5% имаат извршни директори или претседатели на УО кои се жени

Редакција
Од 89. компании кои котираат на официјалниот пазар на Македонската берза, само 16,5% имаат извршни директори или претседатели на Управниот одбор кои се жени. Оваа...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Родовата дискриминација е сеприсутна реалност на жените во Македонија, во повеќе области

Редакција
Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) констатира дека родовата дискриминација е сеприсутна реалност на жените во Македонија во повеќе области. Како заштитник на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Kај дел од банките, воопшто нема жени во раководните органи

Редакција
Женското претприемаштво игра значајна улога во отворањето работни места и придвижувањето на економскиот раст. Народната банка ќе го предводи и ќе го координира спроведувањето на...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Алармантен пораст на семејното насилство, жените жртви на партнерите и синовите

Редакција
Во 2022 година се бележи алармантен пораст од 61% на примените пријави за семејно насилство во споредба со 2018 година, покажуваат анализите на Државниот завод...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Поради родовата нееднаквост губиме околу 18% од БДП годишно

Редакција
Земјите од регионот на Западен Балкан секоја година губат околу 18% од БДП, поради родовиот јаз на пазарот на труд, при што две третини од...
БЕНЧМАРК

Евростат: Во ЕУ жените се пообразовани од мажите

Редакција
Во земјите-членки на Европска Унија во 2022 година 42 отсто од младите на возраст од 25 до 34 години имале високо образование, објави денеска Евростат....
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Српската хуманитарка и инфлуенсерка Ана Дорник и Лила Филиповска ќе одржат мотивациски говори за жените кои се борат со рак

Редакција
На 29 март, во хотелот Александар Палас, со почеток во 19 часот, македонската публика ќе има можност одблиску да ја запознае популарната српска хуманитарка и...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Рамстор Македонија – Успешна компанија со еднакви можности

Редакција
Рамсторе Македонија, своите вработени ги прифаќа како едно големо семејство, вложува во поединечен и професионален развој на сите вработени пружајќи им еднакви можности, инвестира во...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Таа може да лета“: Програмата на „Виз ер“ има цел да ги урне родовите бариери во авијацијата

Редакција
„Виз ер“ денеска го објави лансирањето на својата програма за кадети Таа може да лета, дел од академијата на „Виз ер“ за пилоти, наменета за...