еМагазин

Tag : велигден

Локално

Ограбен манастирот „Св Ѓорѓија“ ден по Велигден

Никола Осило
На 30.04.2019 година во 12,45 часот во Полициската станица Крушево Б.Б.(58) пријавил дека истиот ден во утринските часови во манастирот “Св.Ѓоргија“ во с.Бучин била извршена...
Македонија

Груевски честиташе Велигден: „Нека христовото воскресение за нас значи почеток на ново Македонско воскресение!“

Никола Осило
Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски кој веќе подолг период престојува во Унгарија каде што доби статус на политички азилант, по бегството од...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото-галерија) Вонземско доживување: Како се славеше Велигден во Бигорскиот манастир

Никола Осило
Илјадници верници имаа можност да присуствуваат на прославата на големиот христијански празник Велигден во Бигорскиот манастир. Прекрасните фотографии што ги објави манастирот на својата веб-страница...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Бигорски го посетија околу пет илјади верници за Христовото Воскресение

Редакција
Во познатото древно македонско светилиште Бигорскиот манастир на воскресна литургија присуствуваа околу пет илјади верници од сите делови на државава и од странство. Големото присуство...
Забава

(Фото) Јајцата на Лила Филиповска

Редакција
Македонската водителка Лила Филиповска, која е активна на социјалните мрежи, на Фејсбук сподели фотографија од нејзините велигденски јајца. Фото: Фејсбук/Филиповска...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Мицкоски на богослужба за Велигден во Св. Апостоли Петар и Павле

Редакција
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, Христовото Воскресение го славеше во храмот Св. Апостоли Петар и Павле во скопската населба Ѓорче Петров. “Нека е за многуја лета....
Локално ТОП СТОРИИ

(Фото) И Богданци има џиновско велигденско јајце

Редакција
И во Богданци, како и во Свети Николе во центарот на Општината за големиот христијански празник Велигден, е поставено големо велигденско јајце. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ (Галерија)...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Иванов за Велигден со семејството во Охрид

Редакција
Претседателот Ѓорге Иванов со сопругата Маја и синот Иван, по повод големиот христијански празник Велигден, присуствуваа на Велигденска воскресна литургија во храмот „Св. Наум“, во...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Заев со сопругата Зорица, на богослужба за Велигден во „Свети Григориј Палама и Димитриј“

Редакција
Премиерот Зоран Заев синоќа, заедно со своето семејство го дочека Христовото воскресение – Велигден, во црквата „Свети Григориј Палама и Димитриј“ во Струмица. -Сакам да...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Пендаровски на богослужба за Велигден со семејството во Галичник

Редакција
Кандидатот за претседател на државата, Стево Пендаровски, заедно со своето семејство, на богослужба за големиот христијански празник Велигден, беше во Галичник. Пендаровски ја посети црквата...