еМагазин

Tag : ЕУ

БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Украина и Молдавија на 25. јуни отвараат преговори со ЕУ, Унгарија попушти

Редакција
Украина и Молдавија со меѓувладини конференции на 25. јуни ги почнуваат преговорите со Европската унија (ЕУ), одлучија амбасадорите на Унијата. Одлуката треба да биде одобрена...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Нема да има промена на преговарчката рамка за Македонија, уставни измени мора да има, порача Гир

Редакција
Дејвид Гир, амбасадорот на Европската Унија (ЕУ) во Македонија во емисијата Топ тема на телевизијата Телма, порача дека прашањето за уставните измени за внесување на...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

ЕК препорача отварање преговори со Украина и Молдавија, Унгарија е против

Редакција
Европската комисија (ЕК) денеска ги извести земјите-членки на Европската Унија за напредокот на Украина и Молдавија и препорача отворање на пристапните преговори со двете земји....
Македонија ТОП СТОРИИ

Добивме уверување од ВМРО-ДПМНЕ дека Македонија ќе продолжи по европскиот пат, вели Ескобар

Редакција
Од ВМРО-ДПМНЕ која ќе ја формира идната македонска влада, “добивме уверување“ дека Македонија ќе го продолжи европскиот пат, изјавил заменик-помошникот секретар на САД во заминување...
Балкан ТОП СТОРИИ

Вербална шлаканица од Рама за Бугарија од Тирана

Редакција
Албанскиот премиер Еди Рама упати вистинска вербална шлаканица до официјална Софија и до сите ЕУ членки кои користат билатерални прашања за блокади, на форум во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Силјановска му кажала на евроамбасадорот Гир дека нашата иднина е во ЕУ

Редакција
Македонската претседателката Гордана Силјановска Давкова денеска имаше средба со шефот на делегацијата на Европската Унија (ЕУ), евоамбасадорот Дејвид Гир. Како што информираа од нејзиниот Кабинет,...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

ЕУ очекува од Силјановска Давкова и новата влада да ги исполнат обврските на Македонија за влез во ЕУ

Редакција
Освен честитки, од Европската Унија (ЕУ) ги потсетија новатата претседателка на Македонија, Гордана Силјановска Давкова и новата влада, која допрва треба да се формира, и...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Вархеји не очекува промена на Преговарачката рамка за Македонија

Редакција
Еврокомесарот за проширување и соседски прашања, Оливер Вархеји во изјава за за бугарската агенција БГНЕС вели дека критериумите за членство на Македонија во Европската Унија се...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Босна и Херцеговина отвара пристапни преговори со ЕУ

Редакција
Босна и Херцеговина, осум години откако поднесе апликација за членство, ги отвара пристапните преговори со Европската Унија (ЕУ). Откако претходно земјата доби препорака за отпочнување...
Македонија ТОП СТОРИИ

Османи го демантира Тошковски дека македонските граѓани може да патуваат низ земјите-членки на ЕУ со пасоши со старото име

Редакција
Министерот за надворешни работи Бујар Османи, го демантираше министерот за внатрешни работи Панче Тошковски, дека македонските граѓани може да патуваат низ земјите-членки на Европската Унија...