еМагазин

Tag : ЕУ

БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Меркел: Отворање на првите поглавја од преговорите со Скопје и Тирана оваа година

Редакција
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги презентираше приоритетите на претседателството на нејзината земја со ЕУ во наредните шест месеци, споменувајќи ги само преговорите со Северна...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија за 2 дена веќе има 293 новозаразени со Ковид-19, а ЕУ за да ни ја отвори границата бара под 400 за 14 дена

Редакција
Како што е познато, Македонија од 1 јули не се најде на преодната листа на Европската Унија за влез во земјите членки на ЕУ, која...
Бизнис

ЕУ за сега тешко да ја „дигне“ рампата, препорака за затворање на границата со Србија и Косово се уште нема

Редакција
Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска изјави дека се уште нема конечна препорака на Комисијата за заразни болести во врска со затворањето на границата...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Од ЕУ не изолираа како глувци, среќни ли се конечно тие што не ги почтуваат мерките и тие што не веруваат во Ковид-19?

Редакција
Како и што се очекуваше поради драстичниот раст на бројот на заразени со Ковид-19, за кој секако имаат одговорност и институциите поради неказнување и недоволното...
Балкан ТОП СТОРИИ

Согласно препораките од ЕУ: Грција останува затворена за македонските граѓани

Редакција
Македонија не е на листата држави за кои Грција од утре ќе дозволи влез, со оглед на тоа дека официјална Атина ја следи препораката на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Одлуката падна: Нема патување во ЕУ за македонските граѓани

Редакција
Одлуката на Советот на ЕУ за влез на граѓани од трети земји на територијата на Унијата од 1 јули падна, Северна Македонија не ги исполнува...
Балкан

Грција ќе го чека каталогот на ЕУ за влез на патници од трети земји

Редакција
Грција има цел да се придржува кон каталогот составен од ЕУ за влез на патници од трети земји, додека до 15 јули нема да бидат...
Свет

Германија забрани влез на граѓани кои не се од ЕУ до 31 август

Редакција
До 31 август Германија планира да ја продолжи забраната за пристигнување на граѓани на држави што не се членки на Европската унија, изјавија неименувани извори...
Бизнис

Владата се задолжи 160 милиони евра кај ЕУ за справување со последиците од пандемијата со корона вирусот

Редакција
Владата ја донесе Уредбата со законска сила за задолжување на Македонија кај Европската Унија преку инструментот Макро–финансиска поддршка за справување со последиците предизвикани од Ковид-19...
БЕНЧМАРК

Просечна возраст на прворотките во ЕУ е 29,3 години, кај нас 26,9

Редакција
Просечната возраст на жените во Европската унија кога го раѓале првото дете во 2018 година изнесувал 29,3 години. Најмлади родилки на прво дете има Бугарија...