еМагазин

Tag : војна

Свет ТОП СТОРИИ

Генералниот секретар на ОН, Гутереш: Запрете ги војните, да се бориме против коронавирусот

Редакција
Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш денеска повика на глобално примирје за да може светот да се фокусира на борбата против пандемијата на новиот...
Македонија

Фросина Ременски: Снимката на руските “пранкери” со Зоран Заев е доказ дека сме таргет на хибридни закани како земја

Редакција
Со свое видување за аудио снимката со премиерот Зоран Заев и руските комичари на Фејсбук се огласи и потпреседателката на Собранието, Фросина Ременски. „Најголеми предизвици на...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Македонските војници ќе си „играат“ војна дома, но и во Германија, Албанија, Црна Гора, Италија, Бугарија…

Никола Осило
Како што се завршува процесот на зачленување на нашата земја во НАТО алијансата, така се зголемуваат вежбовните активности на македонските војници во различни земји од...
Свет

Анкета на Галуп: 38% од Македонците би се бореле за својата држава, ако има војна

Редакција
Дали би се бореле, ако има војна, за својата држава и би го дале ли животот за неа?. Тоа прашање им било поставено во истражување...
Свет

Се разгорува трговската војна: САД со нови царини за компјутери, лук и уште 3.800 производи од Кина

Лаптоп компјутери, пили, делови за турбини и лук се само некои од 3.805 производи, кои се наоѓаат на дополнителната листа кинески производи за нови царини...
Свет

Европа пред нова мигрантска криза: Поради војната во Либија 800.000 лица би можеле да тргнат кон европскиот брег

Редакција
Војната во Либија би можела да принуди повеќе од 800.000 мигранти да тргнат кон европските брегови, предупреди шефот на меѓународно признатата либиска Влада, Фајез ел...
Локално

Откриена граната од Првата светска војна при ископ во Битола

Никола Осило
На 10.04.2019 во СВР Битола, Ј.Ѓ.(28) од Битола пријавил дека при ископ на земја на улица „Бимбил Камен“ во Битола била откопана стара артилериска граната калибар...
Свет

Тивка војна меѓу ЕУ и САД: Можни царини за увоз на американски возила во Европа

Никола Осило
Белата куќа добила известување од американското Министерство за трговија дека ЕУ би можела да воведе царини за увоз на автомобили од САД, што би можело...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Заборавениот конфликт се разгорува: Украина и Русија на работ од војна

Никола Осило
Во состојба на целосна борбена готовност се наоѓа војската на Украина откако Русија заплени три воени бродови на украинската морнарица со образложение дека отвориле оган...
Бизнис

Трговскиот спор меѓу САД и Кина може да прерасне во светска војна

Никола Осило
Претседателот на кинеската компанија кој се занимава со транспорт на енергенти (ЦМЕС) Сје Чунлин, вели дека Кина целосно го спречила увозот на сирова нафта од...