еМагазин

Tag : криза

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Изгледа пронајден е начинот како да се задржат сите во Македонија-нема пасоши“: Твитер реакции

Редакција
За кризата со пасошите се уште нема решение, а во меѓувреме како што информираше техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, пасоши ќе се издаваат...
Балкан ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Пристигна филмот за грчката криза, Ципрас и Варуфакис

Редакција
Викендов на филмскиот фестивал во Венеција, премиерно беше прикажан филмот “Adults in the Room”, кој се однесува на грчката криза, а е базиран на книгата...
Балкан ТОП СТОРИИ

Зошто Кипар се заканува со вето за старт на преговорите на Македонија и Албанија со ЕУ?

Редакција
Односите помеѓу двете земји членки на НАТО, Грција и Турција кои константно се затегнати, се пред нова ескалација, поради Кипар, пренесува дописникот на еМагазин од...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Вардар победува кога нема скршен денар: Бизнисмените и државата се на ред да застанат зад клубот

Редакција
Ракометниот клуб Вардар постигнува одлични резултати во време кога се наоѓа во голема финансиска криза. На 12. април, клубот преку Македонска берза објави дека во...
Свет

Европа пред нова мигрантска криза: Поради војната во Либија 800.000 лица би можеле да тргнат кон европскиот брег

Редакција
Војната во Либија би можела да принуди повеќе од 800.000 мигранти да тргнат кон европските брегови, предупреди шефот на меѓународно признатата либиска Влада, Фајез ел...
Свет ТОП СТОРИИ

Што открија Викиликс и Асанж: Кој ја прислушувал Меркел за време на кризата во Грција

Редакција
По апсењето на Џулијан Асанж, еМагазин во серијал Ве потсетува на најголемите откритија на Викиликс. Кој ја шпионирал Меркел? Во јули 2015 година Викиликс објави...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Пожари секој ден: Кој тоа си ја пали сопствената држава и сака да предизвика криза?

Редакција
Речиси да нема ден изминативе неколку недели да нема пожар и тоа не еден, туку по неколку на различни делови од земјава. Нема дилема дел...
Бизнис

Корупцијата и бирократијата ја сместија Македонија на 68. место на листата на Форбс на најдобри земји за бизнис

Редакција
Македонија е рангирана на 68. место на листата на Форбс за водење бизнис, која е составена врз основа на 15 фактори, вклучувајќи имотни права, даноци, технологија, ниво...
Македонија ТОП СТОРИИ

Мицкоски понуди две опции за излез од политичката криза

Никола Осило
Предвремени избори со формирање на пржинска влада и јавен обвинител на предлог на опозиција или отфрлање на Договорот и избори, по кои ќе се избере...
Бизнис

Политичката ситуација по референдумот да се разреши брзо и едноставно, стопанството бара стабилност и сигурност

Редакција
Ако сакаме позитивно да ја завршиме годината со планираниот економски раст од 3,2 отсто и без какви било негативни последици врз деловниот сектор, тогаш процесот...