еМагазин

Tag : криза

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Македонски маски, визери, тунели за дезифенкција, скафандери: Коронавирусот отвори и нови бизнис можности

Петре Димитров
Професионалниот фотограф Дарко од Скопје изминативе месеци поради пандемијата со коронавирусот остана без работа. Никој не го ангажира за свадба, бидејќи тие не се прават,...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Доктори од Итна медицинска помош наместо свадба, сечеа торта со колегите

Редакција
Кризата со корона вирусот ги одложи и свадбите кои беа предвидени за овој период од годината, а тоа им се случи и на двајца доктори...
Бизнис

Јовановиќ: Од „Викенд без ДДВ“ многу повеќе корист ќе имаат побогатите

Редакција
Бранимир Јовановиќ, советникот на поранешниот министер за финансии, Драган Тевдовски, на својот Фејсбук профил ја искоментира една од новите мерки на Владата за „корона“ кризата....
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Загрижувачки тренд: Две убиства на жени за неполни две недели во време на корона кризата

Редакција
Национална мрежа против насилство врз жените и семејно насилство сметаат дека двете убиства на жени (фемициди) за неполни две недели, се знак дека системот потфрла...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Рано е за отварање на аеродромите, вели Филипче

Редакција
На денешната прес-конференција, министерот Венко Филипче посочи дека се уште е рано да се отворат аеродромите во земјава. „Сѐ уште е рано да размислуваме за...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

„Корона“ кризата “удри“ на преработувачката индустрија

Редакција
Понеповолни се очекувањата во преработувачката индустрија според раководителите на овие деловни субјекти. Во март годинава во однос на февруари нивните очекувања се понеповолни во однос...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Фирмите кои ќе воспостават шалтерски систем за работа ќе имаат приоритет за отварање

Редакција
Од тоа што ќе покажат резултатите од денешните тестирања, дали ќе има помал или поголем број новодијагностицирани заразрени со коронавирусот ќе зависи димензионирањето на натамошните...
Македонија

Полицискиот час за викендов да биде од 19 часот, предлага Комисијата за заразни болести

Редакција
Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес конференција информираше дека на состанок на Комисијата за заразни болести утрово е предложено полицискиот час викендов да...
Македонија

Од 12. мај се отвараат џамиите, одлучи ИВЗ

Редакција
Исламската верска заедница (ИВЗ) одлучи од 12. мај да ги отвори џамиите за молитва, информираа од таму. Верниците од вторник можат да одат на колективни...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Од почеток на кризата без работа останале 8.160 лица, најмногу од преработувачката, трговијата и услужната дејност

Редакција
Евиденцијата на Агенцијата за вработување покажува дека на крајот на април годинава бројот на невработени лица во земјава изнесува 114.762, што е за 7.030 лица...