еМагазин

Tag : криза

БАШ НИ Е ЌЕФ

Пекабеско предвремено ги исплати обврските кон државата како поддршка во националната борба со коронавирусот

Редакција
Пекабеско изврши аконтативна уплата на целокупниот пресметан данок на добивка за 2020 година во висина од 8.833.000 денари и со тоа се приклучи на иницијативата...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Работниците кои ќе останат без работа ќе добиваат надомест од државата согласно нивниот стаж

Редакција
Сите граѓани кои ќе останат без работа поради кризата предизвикана од ширењето на коронавирусот, од државата ќе добиваат надомест во висина од 50 проценти од...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

(Фото) Непознат херој во Скопје остави кошница полна со храна за семејства кои западнаа во криза

Редакција
Кошница полна со храна оставила анонимна личност пред „Рамстор“ во Тафталиџе за оние кои поради корона вирусот западнаа во финансиска криза. Во обид да ја...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Пиљар одржа лекција по солидарност: Бесплатна марула и два килограми лимони за 150 денари

Редакција
Ирфан е името на трговецот кој стана херој на социјалните мрежи откако граѓани објавија фотографии дека од неговиот дуќан можат бесплатно да земат марула и...
Бизнис

Загрозени 29.000 вработени во угостителството, бараат помош од државата

Редакција
Државата да каже дали предвидува поддршка за угостителите. Ако не, тие навреме да бараат помош преку други мерки, за да не останат без никаков приход,...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ со план како да се стигне до една милијарда евра за справување со кризата со коронавирусот

Редакција
Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христјан Мицскоски денеска на прес-конференција побара од претседателот на СДСМ, Зоран Заев, како што кажа, веднаш да го повлече предлогот за...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата ќе се задолжи за околу 600 милиони евра за да се справи со кризата со корона вирусот

Редакција
Денеска министерката за финансии, Нина Ангеловска информираше дека Владата наредната недела ќе обезбеди над 580 милиони евра од странски банки, Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Вкупно 70 заразени од корона вирусот: Жената од Дебар е во критична состојба

Редакција
Министерот за здравство, Венко Филипче денеска информираше дека од 43 тестирани уште тројца се позитивни, и со тоа вкупната бројка се зголеми на 70 лица....
Македонија ТОП СТОРИИ

Пендаровски: Реално немаме ресурси да покриеме кризна состојба на цела територија

Редакција
Претседателот Стево Пендаровски, во вечерашното интервју во емисијата „Топ тема“ на телевизијата Телма, образложувајќи зошто се уште не е воведена кризна состојба на цела територија...
Македонија ТОП СТОРИИ

Стотината заглавени во општините Дебар и Центар Жупа, остануваат таму до крајот на кризната состојба

Редакција
Стотината заглавени во општините Дебар и Центар Жупа, остануваат таму до крајот на кризната состојба, која како што е познато ќе трае 30 дена. Меѓу...