еМагазин

Tag : Иран

Бизнис

Геополитичките тензии меѓу САД и Иран донесоа значителен пораст на цените на нафтата

Никола Осило
Во второто тримесечје од 2019 година, цената на нафтата забележа значителен пораст во однос на цената во првото тримесечје од 2019 година, соопшти Народната банка...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Од тензиите во Иран не видовме дека Индија лансираше ракета на Месечината

Никола Осило
Растат тензиите меѓу Западот и Иран, а посебно откако Исламската Република објави дека уапсила 17 шпиони на ЦИА и дека дел од нив веќе се...
Свет

Западот на нозе откако Иран почна да „крчка“ ураниум

Никола Осило
По објавата на Иранската агенција за атомска енергија дека Техеран почна да збогатува ураниум над 4,5 проценти, реагираа дел од потписничките на мултилатералниот договор од...
Локално

На скопскиот аеродром уапсен Иранец баран од Интерпол

Никола Осило
На 13.04.2019 година во 20,10 часот на Граничен премин меѓународен Аеродром -Скопје, на влез во Република Северна Македонија допатувал Н.П (45) роден во  Иран, кој е лишен...
Локално

Иранци без документи затекнати на автобуската станица во Охрид

Редакција
Во охридската полиција утрово се приведени шест лица, странски државјани без документи за идентификација, за кои постои сомневање дека се илегални имигранти. Станува збор за...
Свет

(Видео) Иран се тресе: Бремена жена меѓу жртвите од земјотресот

Никола Осило
Серија од три земјотреси, првиот со интензитет од шест степени според Рихтерова скала, синоќа го погодија западниот дел на Иран. Според иранската агенција Мехр, две...