еМагазин

Tag : Израел

Македонија ТОП СТОРИИ

Ако сакате да патувате во Израел ќе Ви треба одобрение од ЕТА

Редакција
Почнувајќи од 1. август 2024 година, државјаните на Македонија, кои планираат патување во Израел, задолжително ќе треба да пополнат формулар преку Системот за електронска авторизација...
Свет ТОП СТОРИИ

Норвешка, Ирска и Шпанија на 28. мај ќе ја признаат Палестина

Редакција
Тоа што веќе беше најавувано од пред извесен период, денеска и официјално се случи. Три европски држави – Шпанија, Норвешка и Ирска и официјално соопштија...
Свет ТОП СТОРИИ

Ал џезира затворена во Израел

Редакција
Израелската влада ја забрани работата на новинската агенција Ал џезира во Израел додека трае војната во Газа, со образложение дека медиумската куќа финансирана од Катар,...
Свет ТОП СТОРИИ

Шефот на израелското воено разузнавање поднесе оставка

Редакција
Израелските одбранбени сили (ИДФ) денеска соопштија дека шефот на военото разузнавање Ахарон Халива поднел оставка поради неуспехот да го спречи терористичкиот напад на Хамас врз...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Израел „симболично“ го нападна Иран

Редакција
Израел, како што и најави, рано изутрина го нападна Иран. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Светот на работ од Трета светска војна: Израел ќе одговори на нападот на...
Свет ТОП СТОРИИ

Светот на работ од Трета светска војна: Израел ќе одговори на нападот на Иран

Редакција
И покрај тоа што голем број земји работат на тоа Израел да не возврати на нападот на Иран, кој се случи викендов, по се изгледа...
Македонија ТОП СТОРИИ

Едно лице побарало евакуација од Израел, апел до македонските државјани да се пријават во амбасадите

Редакција
Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска им порача на македонските државјани кои се наоѓаат на Блискиот Исток да се пријават во амбасадите, да остават...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Иран го нападна Израел, дали е на повидок нова војна?

Редакција
Со неколку бранови со дронови и проектили, Иран вчера го нападна Израел. Tel Aviv'de siren sesleri ve füzeleri gösteren bir video paylaşıldı. pic.twitter.com/9ZRKriEV7t — Medyanın51Tonu...
Македонија ТОП СТОРИИ

Избегнувајте патувања во Израел, Иран, Либан и Палестинските територии, апелира МНР

Редакција
Поради опасност од ширење на конфликтот на Блискиот Исток, Министерството за надворешни работи (МНР) апелира до македонските граѓани да избегнуваат патувања кои не се неопходни,...
Свет ТОП СТОРИИ

(Вознемирувачки видеа) Убиени над 100 Палестинци додека чекале храна, светот згрозен

Редакција
Светот е згрозен откако вчера во Појасот Газа се убиени најмалку 112 Палестинци додека чекале да добијат хуманитарна помош. Бројката ја соопшти тамошното Министерство за...