еМагазин

Tag : русија

Бизнис

Премиерот Заев ги повика руските компании да влезат на македонскиот пазар

Никола Осило
Руските компании да влезат на македонскиот пазар, да ги искористат бизнис поволностите што ги нуди земјава, да инвестираат и да реализираат заеднички проекти со македонските...
Свет ТОП СТОРИИ

„НАТО е клинички мртов“, вели Макрон, Русија го поздрави

Редакција
Францускиот претседател Емануел Макрон во интервју за британски Економист вели дека НАТО е на умирање, а Европа е на раб на бездна. Тој ги предупреди...
Македонија ТОП СТОРИИ

Помпео од Охрид порача да се чуваме од руско и кинеско влијание

Редакција
Убеден сум дека Северна Севрна Македонија ќе биде силна земја сојузник во НАТО и сигурен сум дека Сенатот на САД оваа есен ќе го одобри...
Свет

(Видео) Напната атмосфера во Русија: Полицијата апсеше на протестите на опозицијата

Никола Осило
Руската полиција притвори околу илјада граѓани кои учествуваа на протестот кој вчера се одржа на повик на опозициските лидери, пренесуваат новинските агенции. Во напната атмосфера,...
Македонија

Заев смета дека Русија нема никаква врска со „местенката“ на комичарите

Никола Осило
Премиерот Зоран Заев разговарал со рускиот амбасадор Сергеј Баздникин, а денеска ќе има и состанок со него, а како што посочи, средбата била закажана уште...
Македонија

Рускиот комичар Кузнецов за Алфа открива како дошле до телефонскиот број на Заев

Редакција
Еден од двајцата руски комичари, Владимир Кузнецов, за телевизијата Алфа вели дека разговорот со македонскиот премиер Зоран Заев почнал лани во август, а првиот контакт...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

По „местенката“ на Заев: Русите не се наивни, но одговорност мора да има

Никола Осило
Не стивнуваат реакциите по „местенката“ што ја доживеа премиерот Зоран Заев од страна на руските комичари Владимир Кузнецов – Вован и Алексеј Столјаров – Лексус,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кои се руските „пранкери“ кои го измамија Заев: Комичари или службеници на Кремљ?  

Редакција
Руските комичари Владимир Кузнецов – Вован и Алексеј Столјаров – Лексус станаа познати во глобални рамки преку аудио снимките од телефонски разговори со познати личности,...
Македонија

Фросина Ременски: Снимката на руските “пранкери” со Зоран Заев е доказ дека сме таргет на хибридни закани како земја

Редакција
Со свое видување за аудио снимката со премиерот Зоран Заев и руските комичари на Фејсбук се огласи и потпреседателката на Собранието, Фросина Ременски. „Најголеми предизвици на...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Ова што ни се дешава у државава не е више ни смешно“: Твитер реакции за аудио снимката на Заев и руските комичари

Редакција
На прес-конференција премиерот Зоран Заев потврди дека во три наврати во текот на една година разговарал со руските комичари Владимир Кузенцов (Вован) и Алексеј Столаров (Лексус),...