еМагазин

Tag : деца

БАШ НИ Е ЌЕФ

До крајот на годината, 60 отсто од децата извадени од институциите

Редакција
На Меѓународниот ден на човекови права, Министерството за труд и социјална политика известува дека амбициозниот план-ниту едно дете под 18 години во Македонија да не
Бизнис

Оглас за 30 воспитувачи/ки кои ќе се вклучат во програмата за подобрување на кадарот во градинките

Редакција
Министерството за труд и социјална политика (МТСП) објави оглас за ангажирање на 30 воспитувачи/ки за колегијална поддршка за подобрување на компетенциите на кадарот во градинките,
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Рамсторе на денот на извлекувањето на големата нарадна игра го одбележа и Меѓународниот ден на лицата со посебни потреби

Редакција
Вчера (03.12.2018), голем број потрошувачи, заинтересирани граѓани и учесници присуствуваа во трговскиот центар Рамсторе на извлекувањето на добитниците од наградната игра „13-ти роденден на Рамстор
БАШ НИ Е ЌЕФ

Заминува и последната група: Во Специјалниот завод „Демир Капија“ нема веќе деца до 18 години

Редакција
Од Демир Капија денеска заминува и последната група деца со попреченост кои ќе бидат сместени во мал групен дом во Скопје каде ќе добијат 24-часовна
БАШ НИ Е ЌЕФ

На годинешниот Фестивал на младо вино во „Тиквеш“ собрани над 154.000 денари за поддршка на училиште за талентирани деца изложени на социјален ризик

Редакција
Деветтиот по ред Фестивал на младо вино во организација на винарницата „Тиквеш“ и оваа година имаше општествено одговорна и хуманитарна димензија. „Тиквеш“ како домаќин ги
Македонија

Божиновски: Не можам во притвор, треба да се грижам за двете деца

Никола Осило
Поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски на денешната јавна седница во Апелацискиот суд побара да му биде укинат притворот за случајот „Титаник“ на СЈО,
ЖИВОТ

(Видео) СОС Детско село: Вистинските пријатели се како ѕвездите, не секогаш ги гледаш, ама секогаш се тука за тебе

Редакција
Секојдневно се посакуваат многу нешта. Желбите на овој свет се безбројни. Некој посакува да отпатува до далечна дестинација, некој посакува да инвестира во својот кариерен
БЕСПАРИЦА

Катастрофални податоци за децата во државата: 28 отсто од сите деца во земјата живеат во сиромаштија

Редакција
Претставникот на УНИЦЕФ Бенџамин Перкс, по повод Светскиот ден на детето (20 ноември) изјави дека денеска се слави детството и се размислува за огромната одговорност што општество
ЖИВОТ

Започна собирање податоци за состојбата на децата и жените во земјата

Редакција
Државниот завод за статистика, во партнерство со УНИЦЕФ и УНФПА, викендов започнува со собирање податоци за состојбата на децата и жените во земјава, во рамките
ЖИВОТ

Срамна држава која уништува таленти: Виси учеството на македонскиот тим на Јуниорската олимпијада во Боцвана

Редакција
Шест талентирани ученици од Македонија нема да заминат на Меѓународната јуниорска олимпијада по природни науки, која на почетокот од декември ќе се одржи во Боцвана,