еМагазин

Tag : бугарија

Балкан ТОП СТОРИИ

Вербална шлаканица од Рама за Бугарија од Тирана

Редакција
Албанскиот премиер Еди Рама упати вистинска вербална шлаканица до официјална Софија и до сите ЕУ членки кои користат билатерални прашања за блокади, на форум во...
Македонија ТОП СТОРИИ

САД повикува на почитување на Преспанскиот договор и охрабрува продолжување на дијалогот меѓу Скопје и Софија

Редакција
САД се целосно посветени на Преспанскиот договор и повикуваат на негово почитување, изјави за државната агенција МИА портпаролот на Стејт департментот, по заклетвата на македонската...
Македонија ТОП СТОРИИ

Преговарачката рамка нема да се ревидира, договорот со Бугарија да се почитува, порачаа бугарскиот премиер и претседател

Редакција
По завршувањето на изборите во Македонија и по церемонијата на инаугурација на првата македонска претседателка, Гордана Силјановска Давкова, која не го користеше уставното име, се...
Македонија ТОП СТОРИИ

И Македонците во Бугарија во извештајот на Стејт департментот за човековите права

Редакција
И Македонците во Бугарија, на кои оваа членка на Европската Унија не им дозволува право на здружување се најдоа во извештајот на американскиот Стејт департментот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонците од Бугарија ја тужат Европската комисија за да ја принуди Бугарија да им ги признае правата

Редакција
Од Македонскиот клуб за етничка толеранција од Благоевград, Бугарија, информираа дека поднеле тужба против Европската комисија (ЕК) пред Судот на правдата во Луксембург, за да ја...
Македонија ТОП СТОРИИ

Најважен сојузник на Македонија е Србија, најголема закана Бугарија: Истражување на ИРИ

Редакција
Последното Истражување на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) покажува дека за најголем број од граѓаните на Македонија најважен сојузник е Србија, а најголема закана е Бугарија....
Балкан ТОП СТОРИИ

Романија и Бугарија делумно влегоа во Шенген зоната

Редакција
Од денеска, Романија и Бугарија делумно влегоа во Шенген зоната. По долгогодишни преговори за приклучување, сега има слободен пристап за патниците кои пристигнуваат по воздушен...
Македонија ТОП СТОРИИ

Чистачка во бугарскиот Конзулат во Битола имала пристап до архивата и интервјуирала кандидати за бугарско државјанство

Редакција
Нов скандал со начинот на издавање на бугарски пасоши ја тресе Бугарија. Овојпат хигиеничарка во Конзулатот на Бугарија во Битола, како што објавија бугарските медиуми,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Бугарско МНР ја повикало амбасадорката Руси, заради изјавите на Пендаровски за малтретирањето на македонското малцинство во Бугарија

Редакција
Македонската амбасадорка во Софија, Агнеса Руси Поповска била повикана на средба во тамошното Министерство за надворешни работи, по повод „неодамнешните јавни коментари на политичари од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонски интелектуалци и јавни личности со отворено писмо за „бугарската национална доктрина“

Редакција
Околу 80 интелектуалци и јавни личности од Македонија, испратија отворено писмо до државите членки на ЕУ, САД и пошироката светска јавност во врска со позицијата...