еМагазин

Tag : бугарија

Македонија

Македонско-бугарската комисија повторно без договор за Гоце Делчев

Редакција
Како конструктивни и многу исцрпни ги оценија дискусиите за учебниците по историја за седмо одделение во Македонија и шести клас во Република Бугарија, како и...
Македонија

Средниот век, Османлиската империја и Гоце Делчев теми на деветтата средба на Мешовитата македонско-бугарска комисија

Редакција
Средниот век, Османлиската империја и евентуалното заедничко чествување на Гоце Делчев се темите за кои ќе разговараат членовите на Заедничката комисија меѓу Република Северна Македонија...
Македонија

Мицкоски се дообјасни: Гоце Делчев и јазикот се македонски

Редакција
По лавината од реакции во јавноста и на социјалните мрежи за видеото од средбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и премиерот на Бугарија, Бојко...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Чекам видео од сребата Мицкоски-Мицотакис“: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на „тапет“ на Твитер по средбата со Борисов

Редакција
Средбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски со бугарскиот премиер Бојко Борисов предизвика лавина од реакции по социјалните мрежи. Детали од средбата ни пренесе и...
Македонија

Барањата на Бугарите се неприфатливи, дрски, безобразни и навредливи за чувствата на етничките Македонци, вели историчарот Тодоров

Редакција
Треба да има одреден одговор на тие барања кои се неприфатливи, дрски, безобразни и навредливи за чувствата на етничките Македонци, особено прашањата на јазикот и...
Македонија

Бугари организираат собир за поддршка на Македонија пред Француската амбасада во Софија

Редакција
Под мотото „Европска иднина за Македонија“ попладнево пред Француската амбасада во Софија ќе се одржи мирен собир за поддршка на европските аспирации на Северна Македонија,...
Македонија

Гоце Делчев останува нерешено прашање за мешовитата македонско-бугарска комисија

Редакција
Постигнат е мал напредок во разговорите на македонските и бугарските историчари и тоа само во делот на средновековната историја, додека ставовите по однос на делото...
Македонија ТОП СТОРИИ

Што пишува во отвореното писмо на група македонски интелектуалци до ЕУ за ставовите на Бугарија

Редакција
Група македонски интелектуалци, јавно го изразија нивниот протест поради барањата и ултиматумите во Декларацијата на Собранието на Република Бугарија, кои и група бугарски интелектуалци ги...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Зошто само Македонија се условува да интервенира за „бугарскиот фашистички окупатор“, а не и Грција и Србија

Редакција
„Бугарија повторно на погрешната страна на историја“, “Македонија не е и е виновна на Бугарија зошто за време на Втората светска војна, тогашната бугарска влада...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Што Македонија веќе исполни од условите кои ги бара Бугарија, согласно Договорот за добрососедство

Редакција
Договорот за пријателство, добрососедство и соработка помеѓу Македонија и Бугарија, кој беше потпишан од двајцата премиери Зоран Заев и Бојко Борисов во 2017 година, повторно...