еМагазин

Tag : МНР

Македонија ТОП СТОРИИ

МНР повикува на внимателност при изјавите на државните функционери и почитување на Преспанскиот договор

Редакција
Откако вчера македонската претседателка Гордана Силјановска Давкова при заклетвата не го користеше уставното име, денеска со реакција се јавија и од македонското Министерство за надворешни...
Македонија ТОП СТОРИИ

Силјановска Давкова грубо го крши Договорот од Преспа, реагираат од грчко МНР

Редакција
Грчкото Министерство за надворешни работи (МНР) оценува дека новата македонска претседателка Гордана Силјановска Давкова„ грубо го крши Договорот од Преспа, Уставот, кој е усогласен со...
Македонија ТОП СТОРИИ

Едно лице побарало евакуација од Израел, апел до македонските државјани да се пријават во амбасадите

Редакција
Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска им порача на македонските државјани кои се наоѓаат на Блискиот Исток да се пријават во амбасадите, да остават...
Македонија ТОП СТОРИИ

Бугарско МНР ја повикало амбасадорката Руси, заради изјавите на Пендаровски за малтретирањето на македонското малцинство во Бугарија

Редакција
Македонската амбасадорка во Софија, Агнеса Руси Поповска била повикана на средба во тамошното Министерство за надворешни работи, по повод „неодамнешните јавни коментари на политичари од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Амбасадорот Мемеди сам побарал Италија да не ги прифаќа валидните пасоши без „Северна“, МНР тврди дека ја повлекла нотата

Редакција
Македонскиот амбасадор во Италија, Весел Мемеди, самоинцијативно со официјална нота ги известил италијанските власти дека и валидните патни исправи со името “Република Македонија”, од 12.02.2024...
Македонија ТОП СТОРИИ

МНР и Одбрана ќе одлучат дали рускиот министер Лавров ќе дојде во Македонија

Редакција
Владата по денешната седница соопшти дека министерствата за надворешни работи и за одбрана ќе можат дополнително да одлучат за издавање одобрение за прелет и слетување...
Македонија ТОП СТОРИИ

Не патувајте во Либан, тие што се таму да ја напуштат земјата, повика МНР

Редакција
Министерството за надворешни работи (МНР) ги повикува сите државјани на Македонија да се воздржат од непотребни патувања во Либан поради сложената безбедносна состојба во регионот....
Македонија ТОП СТОРИИ

10 македонски државјани се вратија преку Атина, Подгорица и Истанбул, евакуација од Израел чекаат уште 100

Редакција
Министерството за надворешни работи информира дека преку различни транспортни канали, уште десет македонски државјани го напуштија Израел, и тоа: четири со лет до Атина, петмина...
Македонија ТОП СТОРИИ

Над 100 македонски граѓани пријавиле дека сакаат да заминат од Изрaел, дел од нив се на небезбедни локации

Редакција
Министерството за надворешни работи (МНР) соопшти дека изготвило детална анализа и проекција на сите можности кои ќе ги презентира пред Владата, која потоа ќе одлучува...
Македонија ТОП СТОРИИ

Се зголемува бројот на македонски државјани кои се наоѓаат во Израел

Редакција
Министерството за надворешни работи денеска соопшти дека бројот на македонски државјани кои се наоѓаат во загрозените подрачја во Израел се зголемува. Формиран е кризен штаб...