еМагазин

Tag : избори

Македонија

Џафери: Иванов „ги помешал лонците“, можно е одговорност да се бара од него

Редакција
Претседателот на Собранието на Македонија Талат Џафери денеска на прес конференција информира дека вчера ги потпишал указите и до Службен весник ги доставил законите за
Македонија

Првиот круг на претседателските избори на 21 април, вториот на 5 мај

Редакција
Се разгледува можноста првиот круг од претседателските избори да се одржи на 21 април, а вториот на 5 мај, а изборите да се распишат најдоцна
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Се плашат ли СДСМ и ДУИ од предвремени парламентарни избори?

Никола Осило
Ќе има ли предвремени парламентарни избори по барањето на лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски е прашање на кое е се поизвесен негативен одговор ако се
Македонија

СДСМ ќе го разгледат барањето на ВМРО-ДПМНЕ за предвремени парламентарни избори, ДУИ се против

Редакција
Сериозно ќе ја разгледаме иницијативата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за предвремени парламентарни избори, има многу аргументи и во полза на таквата иницијатива, изјави денеска вицепремиерката и
Македонија ТОП СТОРИИ

Ќе има ли предвремени парламентарни избори, заедно со претседателските?

Редакција
Иако неофицијално никој на македонската политичка сцена, реално не сака предвремени парламентарни избори, деновиве повторно се отвара прашањето заедно со претседателските избори во март или
Македонија ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Мицкоски: Во понеделник да се распушти Собранието, има време за вонредни парламентарни избори

Редакција
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на прес-конференција побара в понеделник да се распушти Собранието. Смета дека има доволно време да се организира фер изборен
Македонија

СДСМ ќе го разгледа барањето на Мицкоски за предвремени парламентарни избори, заедно со претседателските

Редакција
Македонскиот премиер Зоран Заев во своето денешно, прво обраќање до македонската јавност, по изгласувањето на уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа, со кои меѓудругото
Македонија ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ бара предвремени избори, заедно со претседателските

Редакција
ВМРО-ДПМНЕ бара веднаш да се распушти Собранието и да се распишат вонредни парламентарни избори, заедно со претседателските. Ова вечерва пред партиското седиште го изјави лидерот
Македонија

Мицкоски oчекува победа на партијата на претседателските избори: Огласот за кандидат е објавен

Редакција
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски очекува победа на партијата на претстојните претседателски избори. -Јас лично очекувам една голема победа на ВМРО-ДПМНЕ на следните претседателски избори,
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ објави јавен повик за избор на кандидат за претседател на Македонија

Никола Осило
Согласно Одлуката на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ донесена на последната седница одржана на 22.12.2018 година, а врз основа на член 17 точка е од Статутот