еМагазин

Tag : избори

Свет ТОП СТОРИИ

Тешки денови за ЕУ: Крајни десничари и популисти победија на изборите за ЕП во Франција, Грција, Унгарија…

Никола Осило
Во избори со масовна излезност за Европскиот парламент со одзив на гласачите од близу 51 отсто, најголем во изминативе 35 години партиите од крајната десница,
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

(Видео) Европски избори: Триумф на популизмот или зацврстување на ЕУ, Балканот секако ќе извиси

Никола Осило
Околу 418 милиони гласачи низ 28 земји на ЕУ има на изборите за европскиот парламент што почнаа во четвртокот, а ќе завршат денеска. На изборите
Локално

Наместо да гласа се скарал со избирачкиот одбор и ја турнал гласачката кутија

Никола Осило
СВР Битола поднесе кривична пријава против Т.С.(40) од село Добрушево, битолско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „спречување на избори и гласање“,
Балкан ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) И Заев во кампањата на Ципрас за изборите за Европскиот парламент

Редакција
Во Грција во тек е изборната кампања за пратеници за Европскиот парламент. Интересно е дека во еден од спотовите на владејачката Сириза, кој се врти
Македонија

Антикорупциска прифати една од трите претставки на ВМРО-ДПМНЕ

Редакција
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска прифати една од трите претставки предложени од ВМРО-ДПМНЕ за прекршување на Изборниот законик и на Законот за
Македонија

МОСТ: Вториот круг на изборите помина во фер и демократска атмосфера

Редакција
Прелиминарната оценка на Граѓанската асоцијација МОСТ е дека и во вториот круг од изборите за претседател на државата граѓаните овој пат во доволен број, слободно
Македонија

Меѓународни набљудувачи: Изборите добро организирани, потребна е реформа на законската рамка

Редакција
Вториот круг на претседателските избори беше добро спроведен и помина во мирна и спокојна атмосфера. Сепак, и натаму загрижуваат недоследностите во законската рамка, заклучи меѓународната
Македонија ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Пендаровски: Ќе бидам претседател од кој нема да се срамите

Редакција
На кристално чисти, фер, демократски избори победија граѓаните, свечено сакам да објавам дека ќе им служам посветено на сите, рече вечерва Стево Пендаровски од партиското
Македонија ТОП СТОРИИ

Според првичните резултати: Стево Пендаровски ќе биде новиот претседател

Никола Осило
Стево Пендаровски ќе биде новиот претседател на државата, покажуваат првичните резултати од денешниот втор круг на претседателските избори. По преброени 97,67 отсто од гласовите Пендаровски
Македонија

МОСТ: Пендаровски победи со 51,51 отсто пред Силјановска Давкова со 44,93 отсто од гласовите

Никола Осило
На претседателските избори кандидатот Стево Пендаровски освои 51,51 отсто од гласовите, а неговата противкандидатка Гордана Силјановска Давкова 44,93 отсто покажуваат резултатите на Граѓанската асоцијација МОСТ.