еМагазин

Tag : избори

Македонија ТОП СТОРИИ

Собранието наместо на 12, може да се распушти на 16 февруари

Редакција
Претседателот на Парламентот, Талат Џафери се обратил до Државната изборна комисија (ДИК) да се изјаснат кој е оптималниот рок за распуштање на Парламентот за да...
Македонија

Изборите остануваат во „игра“, се уште се преговара за Законот за јавно обвинителство

Редакција
За Законот за јавно обвинителство се преговара и во моментот кога сите елементи ќе бидат исполнети тој ќе се најде на гласање, изјави денеска потпретседателката...
Македонија

Официјално е постигната коалиција меѓу Алијансата за Албанците и Алтернатива

Редакција
Алијансата за Албанците и Алтернатива заедничко ќе настапат на предвремените парламентарни избори закажани за 12 април. Преку јавно обраќање лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе предлог за распуштање на Собранието на 12 февруари ако тоа не го направи власта

Редакција
Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе предлог за распуштање на Собранието на 12 февруари, како што е најавено, доколку тоа не го направи владејачкото мнозинство,...
Македонија

Алијанса за Албанците им нуди предизборна коалиција на Беса и Алтернатива

Редакција
Алијанса за Албанците ќе прати писмена понуда до партиите Беса и Алтернатива со цел да ги повика на предизборна коалиција, најави синоќа по завршуавњето на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Законот за јавно обвинителство стана услов за распуштање на Парламентот

Редакција
Законот за јавно обвинителство, протоколот за НАТО и Законот за одбраната, се дел од агендата што е договорена од сите партии да се заврши до...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

(Фото) Лидерите во предвремена кампања: Заев на шах во Тетово, Мицкоски на слава во Љубанци

Редакција
Иако има уште неколку месеци до изборите на 12 април, годинава и се уште е рано да се води изборна кампања, лидерите на најголемите политички...
Македонија

По два месеци продолжува судењето за „Титаник 3”

Редакција
По речиси два месеци од последното рочиште за „Титаник 3”, денеска во Кривичниот суд Скопје ќе продолжи судењето за изборните нерегуларности во Чаир, на локалните...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) “Ла верита“ тврди дека Заев со брат му е вмешан во купопраджба на гласови, екс премиерот вели дека нема докази

Редакција
Италијанскиот весник „Ла верита“ кој на македонската јавност и стана познат по објавувањето на аудио и видео снимки за случајот “Рекет“, денеска тврди дека поранешниот...
Македонија

Гласање во дијаспората ќе има само ако се пријават над 6.700 избирачи

Редакција
Гласање во дијаспората за предвремените парламентарни избори ќе може да се спроведе доколку за тоа се пријават најмалку 6.700 наши гласачи. -Ова е законски миннимум...