еМагазин

Tag : мицотакис

Македонија ТОП СТОРИИ

Грција и Бугарија загрижени за случувањата во Македонија, Радев вели нема репреговарање на „францускиот предлог“

Редакција
Бугарскиот претседател Румен Радев вчера во Атина, Грција, имаше средба со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис, а како што јавија грчките медиуми една од темите на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Мицотакис најави дека ќе го стави Мицкоски во „непријатна позиција“ на Самитот на НАТО, тој му врати дека се подготвува

Редакција
Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис се закани дека ќе го стави идниот македонски премиер Христијан Мицкоски во „непријатна позиција“ на престојниот Самит на НАТО во јули,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Мене нема да ме чуете како папагал да ја повторувам придавката, вели Мицкоски за новата закана на Мицотакис

Редакција
Идниот премиер, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој денеска го доби мандатот за состав на нова влада, денеска во одговор на новинарско прашање за новата...
Македонија ТОП СТОРИИ

Мицотакис најави „многу непријатно искуство“ на Самитот на НАТО, ако не се употребува уставното име

Редакција
Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис кој најави дека ќе го покрене прашањето за употребата на уставното име на државата на престојниот Самит на НАТО во јули,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Заканите на Мицотакис не се во духот на развивањето пријателски односи, вели Сиљановска Давкова

Редакција
Македонската претседателка Гордана Сиљановска Давкова не сака да ги коментира речиси секојдневните пораки со закани за вето на грчкиот премиер Киријакос Мицотакис поради Договорот од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Грција ќе го покрене прашањето за употребата на „Северна„ на престојниот Самит на НАТО, најави Мицотакис

Редакција
Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис најави дека Грција на престојниот Самит на НАТО во јули ќе го отвори прашањето за употреба на уставното име на Македонија....
Македонија ТОП СТОРИИ

Новата влада да го користи самото името Северна Македонија, предупредува Мицотакис

Редакција
Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во интервју за националната грчка телевизија ЕРТ побара да се користи само името Северна Македонија во и надвор од државата. Во...
Балкан ТОП СТОРИИ

Мицотакис најави блокада за Македонија во ЕУ ако не го почитува Договорот од Преспа

Редакција
По најавата на идниот мандатар за состав на влада, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски дека и тој како македонската претседателка Гордана Силјановска Давкова во изјави...
Македонија ТОП СТОРИИ

Секој чекор на Скопје кон Европа зависи и од употребата на уставното име, вели Мицотакис

Редакција
За вчерашната заклетва на македонската претседателка Гордана Силјановска Давкова, која не го употреби уставното име, реагираше и грчкиот премиер Киријакос Мицотакис. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Видео од...
Македонија

Ковачевски со лидерите од Западен Балкан денеска на вечера кај Мицотакис

Редакција
Лидерите од земјите од Западен Балкан и од земјите-членки на ЕУ од регионот, меѓу кои и претседателот на Владата на Македонија, Димитар Ковачевски, вечерва во...