еМагазин

Tag : мицотакис

Балкан ТОП СТОРИИ

Династијата Мицотакис цел век ја ткае историјата на Грција

Никола Осило
Голем е белегот врз грчката историја на политичката династија Мицотакис, од која доаѓа новиот премиер на Грција и лидер на Нова демократија, Киријакос Мицотакис. Корените...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

По победата на Мицотакис: Доаѓа ли време на заладување на грчко-македонските односи?

Никола Осило
Се остварија предвидувањата на рејтинг-агенциите дека Нова Демократија и нејзиниот лидер Киријакос Мицотакис ќе освојат мнозинство од гласовите на вчерашните парламентарни избори во Грција. Мицотакис...
Балкан

Мицотакис по победата на изборите: Грција повторно гордо ја крева главата

Редакција
Одлуката на народот е јасна, општеството сака обединети да одиме напред, пред се сака развој, работни места и безбедност за Грција одново да стане силна...
Балкан ТОП СТОРИИ

Грција: Нова Демократија ја победи СИРИЗА и може да формира еднопартиска влада, Златна зора не влезе во Парламентот

Редакција
Централно десничарската партија Нова демократија е победник на предвремените парламентарни избори во Грција и освои доволен број на гласови и 158 пратеници за да формира...
Балкан

(Видео) Ќе стане ли Ципрас првата голема политичка жртва на Преспанскиот договор?

Никола Осило
Ќе биде ли грчкиот премиер Алексис Ципрас првата голема политичка жртва од потпишувањето на Преспанскиот договор е прашање на кое одговорот ќе се знае по...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Може ли до октомври и Грција да стане проблем за старт на преговори со ЕУ?

Редакција
Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија (ЕУ) на прашањето за старт на преговорите со Македонија ќе се навратат најдоцна до октомври....
Балкан

Нова демократија и неизлезноста победија во вториот круг од локалните избори во Грција

Редакција
Повеќе од половина Грци одбраа вчера да не излезат на гласање во вториот круг од локалните избори за градоначалници и префекти, а според официјалните и...
Балкан

Мицотакис: Преспанскиот договор е “екстремно проблематичен“ за Грција

Редакција
Лидерот на грчката опозициска Нова Демократија, Киријакос Мицотакис, во интервју за белгискиот весник “Ле Соар“ вели дека доколку неговата партија дојде на власт во Грција...
Балкан

Мицотакис и Нова демократија со кампања ќе ги „бранат“ македонските производи и трговски марки

Редакција
Ќе се бориме да го поддржиме името или брендот Македонија, вистинската Македонија би рекол, автентичната Македонија. Автентична Македонија, на англиски би било real Macedonia, тоа...
Балкан

Мицотакис ќе го почитува Договорот од Преспа, но ќе работи на подобрување на проблематичните последици

Редакција
Нова демократија ќе се придржува до Договорот од Преспа, а ќе работи да ги подобри проблематичните последици, што се спротивни на интересот на земјата. Грција...