еМагазин

Tag : Њујорк

ТОП СТОРИИ Убава приказна

Сребро за македонското студио Omni Creative во Њујорк на MUSE Design Awards

Редакција
Македонското дизајн студио Omni Creative ја доби сребрената награда на едно од најреномираните натпреварувања MUSE Design Awards 2024 што се одржува во Њујорк, информираат од...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Масовна миса со над 5.000 католички свештеници по улиците на Њујорк за подршка на Израел

Редакција
Масовна миса со над 5.000 католички свештеници се одржа денеска по улиците на Њујорк, САД, за подршка на Израел, а на истата присустуваа десетици илјади...
Балкан ТОП СТОРИИ

Колку ќе добие Македонија: За 50 милиони долари продадена зградата на мисијата на СФРЈ во Њујорк

Редакција
Една од најстарите њујоршки вили, која Југославија ја купила во 1946 година, продадена е за 50 милиони долари во готовина, потврди најголемата агенција за недвижности...
Македонија ТОП СТОРИИ

Милошоски тврди дека Ковачевски за 7 дена во Њујорк потрошил 20 илјади долари, а се сретнал само со министер на Азербејџан

Редакција
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и член на Извршниот комитет на партијата, Антонио Милошоски тврди дека премиерот Димитар Ковачевски за седум дена во Њујорк потрошил 20 илјади...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Ковачевски со сопругата Елена се сретнаа со истакнати нашинци во Македонскиот културен центар во Њујорк

Редакција
Во македонскиот културен центар во Њујорк сретнав истакнати нашинци, прекрасни луѓе со различни искуства и животни приказни, напиша премиерот Димитар Ковачевски на неговиот Фејсбук-профил. „Различностите...
Македонија

Немало предлог за испраќање на Бесмира Ејупи во Њујорк, тврди Османи

Редакција
Нема предлог од Владата за повлекување на актуелниот конзул кој е во Њу Џерси и именување нов, изјави шефот на дипломатијата Бујар Османи, во врска...
Македонија ТОП СТОРИИ

Немало никаков предлог за конзул во Њујорк на затворена седница, тврди Груби

Редакција
Вицепремиерот и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денеска изјави дека нема никаква одлука и Владата нема именувано генерален конзул во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Од Владата ниту потврдуваат, ниту демантираат дека телевизиска презентерка е назначена за конзул во Њујорк

Редакција
Владините портпароли Душко Арсовски и Муамет Хоџа на денешната прес-конференција не потврдија дали Владата на затворениот дел од вчерашната седница одлучила Бесмира Ејупи да биде...
Македонија ТОП СТОРИИ

28 годишна телевизиска презентерка предлог на Владата за генерален конзул во Њујорк

Редакција
Дваесет и осумгодишната телевизиска презентерката Бесмира Ејупи е предлогот на Министерството за надворешни работи и на Владата за нов генерален конзул на Македонија во Њујорк,...
Свет

Марихуаната за рекреативна употреба стана легална во американската сојузна држава Њујорк

Редакција
Пратениците во американската сојузна држава Њујорк го усвоија Законот за легализација на марихуана, а гувернерот Ендру Куомо најави дека ќе го потпише новиот закон. Предлог-законот...