еМагазин

Tag : османи

Македонија

Во ДУИ вознемирени од назначувањето на Еролд Муслиу за директор на Агенцијата за разузнавање

Никола Осило
На ДУИ не и се допаѓа одлуката на претседателот Стево Пендаровски да го назначи Еролд Муслиу за директор на Агенцијата за разузнавање. Оттаму бараат претседателот
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Во пресрет на изборите: Албанското знаме откри рогови во вреќата на Владата

Никола Осило
Случајот со истакнувањето на албанското знаме на Самоиловата тврдина во Охрид откри дека Бујар Османи и ДУИ се уште ги користат сите можни моменти и
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Османи не го знае законот за употребата на албанското знаме

Редакција
Како граѓаните да ги почитуваат законите, кога истите не ги почитуваат, ниту пак ги спроведуваат или доволно ги познаваат преставниците на власта. Актуелен е случајот
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

На Османи и Џафери им е поважно албанското знаме, отколку функционирање на правото и законите?

Редакција
На дури двајца преставници на власта, официјално, едниот во Владата, кој е дури вицепремиер за европски прашања, Бујар Османи, а другиот претседател на Собранието, Талат
Македонија

Бујар Османи: Поставете го албанското знаме било каде, дозволено е со закон

Редакција
Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи во интервју за ТВ21 го коментираше инцидентот со поставувањето на албанското знаме на Самоиловата тврдина во Охрид од наводен
Македонија

ДУИ: Скандалозен и срамен чин на упад во уставно загарантираната автономија на ИВЗ

Редакција
Мојот и ставот на ДУИ за Исламската верска заедница (ИВЗ) е дека беше скандалозен и срамен чин на упад врз автономијата на уставно загарантираната автономија
Македонија

Османи потврди дека постои иницијатива Секретаријатот за Рамковниот договор да стане министерство

Редакција
Вицепремиерот Бујар Османи, одговарајќи на новинарско прашање, денеска потврди дека постои иницијатива Секретаријатот за спроведување на Рамковниот договор да прерасне во министерство за политички систем
Македонија

Рикер: Политиката на САД се поклопува со интересите на земјите од Балканот

Никола Осило
Политиката што САД ја спроведува на Балканот, а со тоа и во земјава, се поклопува со интересите и аспирациите на земјите за членство во ЕУ
Македонија

Османи: Само јас имам 100 братучеди, дали тоа значи дека сите тие додека трае мојот мандат не смеат да се вработуваат

Редакција
Антикорупциска комисија да каже дали актуелните вработувања на роднините на владините функционери се партиски, дали тие не ги исполниле критериумите и не се регуларно примени
Македонија

Обидите за нелегално минување на македонската граница зголемени за 60 отсто

Редакција
Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, денеска ги брифирал претставниците на земјите членки за состојбата со безбедноста на македонската граница откако е затворена таканаречената балканска