еМагазин

Tag : таравари

Македонија ТОП СТОРИИ

Ги доближуваат ли ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди“ ставовите за уставните измени: И Таравари ќе бара гаранција од ЕУ дека ќе нема нови услови

Редакција
Презентирајќи ја својата предизборна платформа, Арбен Таравари, кандидатот за претседател на Македонија на коалицијата „Вреди“ која ја сочинуваат Демократски сојуз, Алтернатива, Беса, но и подржувачи...
Македонија ТОП СТОРИИ

Дури тројца судии биле изземени додека судот одлучи на Зијадин Села да му ги даде печатите на АА

Редакција
Дури тројца судии биле изземени додека Основниот суд во Тетово одлучи чиви ќе бидат печатите на владејачката Алијанса за Албанците (АА), односно дали неа ќе...
Македонија ТОП СТОРИИ

Таравари ќе се жали на одлуката на Судот кој му ги даде печатите на Села

Редакција
Јавната „битка“ во владејачката Алијанса за Албанците (АА) продолжува. Од крилото на старо-новиот претседател на партијата, Зијадин Села, соопштија дека Основниот суд во Тетово одлучил...
Македонија ТОП СТОРИИ

Судот му ги даде печатите на АА на Зијадин Села

Редакција
Основниот суд во Тетово донел одлука печатите на владејачката Алијанса за Албанците (АА) да ги добие старо-новиот претседател на партијата, Зијадин Села. Изминативе денови Судот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Анкета: Силјановска Давкова води, по неа е Пендаровски, трет е Таравари

Редакција
За кандидатката на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на престојните претседателски избори би гласале 18,2% од граѓаните, за кандидатот на владејачката СДСМ, Стево Пендаровски, 15%,...
Македонија ТОП СТОРИИ

И Арбен Таравари, кандидатот за претседател на Македонија на албанската опозиција собра 10.000 потписи

Редакција
И кандидатот за претседател на Македонија на албанската опозиција, обединета во коалицијата „Вреди“, Арбен Таравари, собра 10.000 пописи, колку се потребни за претседателска кандидатура. Информацијата...
Македонија ТОП СТОРИИ

Таравари и Села нема што да делат, Алијанса за Албанците нема имот, има само две канцеларии под кирија

Редакција
Владејачката Алијанса за Албанците (АА) деновиве е во фокусот на јавноста поради несогласувањата помеѓу Арбен Таравари и Зијадин Села. Партијата сега има двајца претседатели. Според...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кавгата на Таравари и Села стигна на суд: Чива ќе биде Алијансата за Албанците

Редакција
„Крилото“ на претседателот на владејачката Алијанса за Албанците (АА), Арбен Таравари, испрати преставка до Основниот суд Тетово, со што ја започна правната „битка“ за спорот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кој е претседател на Алијансата за Албанците, Села или Таравари?

Редакција
„Битката“ помеѓу Зијадин Села и Арбен Таравари во владејачката Алијанса за Албанците (АА) се заострува. По вчерашниот Конгрес на партијата во Скопје, сега истата има...
Македонија ТОП СТОРИИ

Таравари на Конгрес му ја укина партиската функција на Села

Редакција
Синоќа во хотелот „Александар палас“ во Скопје се одржа едниот од двата Конгреси на владејачката Алијанса за Албанците (АА), кој го свика претседателот на партијата,...