еМагазин

Tag : пасоши

Македонија

Личните карти и пасошите со изминат рок ќе важат додека трае вонредната состојба

Редакција
Личните документи (лични карти и пасоши) на кои им истекол рокот ќе имаат продолжено важење за времетраење на вонредната состојба воведена поради корона вирусот. За...
Македонија

Новите пасоши ќе бидат обезбедени за седум до 10 дена, вели Чулев

Редакција
За една недела се очекуваат да пристигнат пасошите од Германија, согласно комуникацијата на Министерството за внатрешни работи со фирмата Веридос која ги изработува, најави министерот...
Македонија

МВР со апел до граѓаните да си ги подигнат личните карти за кои аплицирале

Редакција
Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните чии нови лични карти се веќе испечатени да дојдат во подрачните единици на Министерството (онаму каде што аплицирале...
Македонија

Позната процедурата за аплицирање за итни пасоши, Комисијата во МВР разгледала 77 барања

Редакција
Министерството за внатрешни работи (МВР) информира дека со решение на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев формирана е Комисија, која поради ограничениот број обрасци на...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Изгледа пронајден е начинот како да се задржат сите во Македонија-нема пасоши“: Твитер реакции

Редакција
За кризата со пасошите се уште нема решение, а во меѓувреме како што информираше техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, пасоши ќе се издаваат...
Македонија

Пасоши ќе се издаваат по приоритет, можна времена забрана за издавање

Редакција
МВР очекува во март да добие 100.000 обрасци за патни исправи. Во моментов се преостанати 3.700 обрасци, од нив 650 ќе бидат за издавање патни...
Македонија

Работна група во МВР ја решава состојбата со недостаток на обрасци за пасоши

Редакција
По една одржана средба денеска, Работна група во МВР до крајот на денот закажала уште една средба со што ќе се утврдат селедните чекори за...
Македонија

Останати 4.900 обрасци, а 14.900 граѓани чекаат да им биде издаден пасош, вели Чулев

Редакција
Околу 4.900 обрасци за пасоши има останато во моментов, а 14.900 граѓани чекаат да им биде издаден пасош. Новата пратка на обрасци за патни исправи...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Годинава тешко пасоши и лични карти со новото име на државата

Редакција
Мали се шансите до крајот на годината, како што беше најавено, граѓаните да можат да вадат пасоши и лични карти со новото име на државата...
Локално

Поднесен обвинителен акт за предметот „Пасоши“

Редакција
По меѓународна истражна постапка, надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Основниот суд Скопје 1 – Скопје поднесе...