еМагазин

Tag : договор

Балкан ТОП СТОРИИ

Мицотакис најави блокада за Македонија во ЕУ ако не го почитува Договорот од Преспа

Редакција
По најавата на идниот мандатар за состав на влада, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски дека и тој како македонската претседателка Гордана Силјановска Давкова во изјави...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Новата влада ќе го репреговара договорот со „Бехтел и Енка“

Редакција
Идниот мандатар за составување на влада, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоси најави дека новата влада ќе го репреговара договорот со „Бехтел и Енка“, за изградбата...
Бизнис ТОП СТОРИИ

ЕСМ склучи договор со “Пуцко петрол“ вреден 2,3 милиони евра

Редакција
Акционерското друштво за производство на електрична енергија, Електрани на Северна Македонија (ЕСМ), во државна сопственост, Скопје, склучи договор за набавка на светли деривати за сопствените...
Македонија ТОП СТОРИИ

И Мицкоски ќе употребува Македонија, ја повика и Силјановска да продолжи да го прави тоа

Редакција
И идниот мандатар за состав на нова влада, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во изјави или обраќање нема да го користи уставното име, а ја...
Балкан ТОП СТОРИИ

Грција нема да ги ратификува меморандумите со Македонија од Договорот од Преспа

Редакција
Грција, како што најави грчкиот премиер Киријакос Мицотакис повторно нема да ги ратификува трите меморандуми со Македонија, кои се дел од Договорот од Преспа. Станува...
Балкан ТОП СТОРИИ

СИРИЗА ги поднесе меморандумите со Македонија, Грција ќе покаже на дело колку го почитува Преспанскиот договор

Редакција
И по речиси шест години од потпишувањето на Договорот од Преспа, Грција се уште не ги усвои трите меморандуми со Македонија. Вчера истите во облик...
Балкан ТОП СТОРИИ

(Видео) Нема ни северна, ни јужна, Македонија е една и грчка: Претседател на грчка партија во Парламентот го искина Договорот од Преспа

Редакција
Претседателот на грчката партија “Грчко решение“, Кирјакос Велопулос, која има 12 пратеници, денеска во грчкиот Парламент го искина Договорот од Преспа. -Не постои ни северна,...
Македонија ТОП СТОРИИ

САД повикува на почитување на Преспанскиот договор и охрабрува продолжување на дијалогот меѓу Скопје и Софија

Редакција
САД се целосно посветени на Преспанскиот договор и повикуваат на негово почитување, изјави за државната агенција МИА портпаролот на Стејт департментот, по заклетвата на македонската...
Бизнис ТОП СТОРИИ

СОЗР на Владата склучи договор вреден 2,2 милиони евра за набавка на возила на лизинг

Редакција
Службата за општи и заеднички работи (СОЗР) на Владата склучи договор за набавка на моторни возила по пат на оперативен лизинг со друштвото за лизинг...
Бизнис ТОП СТОРИИ

МЕПСО склучи договори вредни над 3,4 милиони евра со “Joint Stock Company„

Редакција
МЕПСО АД Скопје во државна сопственост склучи договор за изградба на 2х110kV ДВ “ТС Бунарџик – ТС Миладиновци“ со Далековод “Joint Stock Company for engineering,...