еМагазин

Tag : договор

Балкан

(Фото) Во село во северна Грција подигнат споменик за протестите против Договорот од Преспа

Редакција
Во ова село на 17 јуни 2018 грчките граѓани се спротивставија на потпишувањето на Договорот од Преспа, пишува на мермерниот споменикот подигнат во грчкото село...
Балкан

Борисов: Бугарија го признава македонскиот јазик согласно формулацијата од Договорот за добрососедство

Редакција
Бугарија се држи до формулацијата од Договорот за пријателство и добрососедство меѓу двете земји, во однос на признавањето на македонскиот јазик, каде стои: „официјален јазик...
Бизнис

Скопски „Бетон“ склучи договор со „Боров дол“ за изградба на повеќе објекти вреден 5,7 милиони евра

Редакција
„Бетон“ АД Скопје склучи договор за градење со ДПТУ „Боров дол“ ДООЕЛ Радовиш во вкупна вредност од 352.125.266 денари (околу 5,7 милиони евра) без пресметан...
Балкан

Ципрас: Каде се борците за Македонија сега кога Мицотакис го почитува Договорот од Преспа

Редакција
Каде се сите оние Македономахи (борци за Македонија)? Ги виде некој? Каде се скрија сега кога господинот Мицотакис не само што се придржува, туку и...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Создаден во 1949 година: Што пишува во договорот за членство во НАТО?

Редакција
Македонските парламентарни политички партии вчера едногласно со 114 гласа „за“, без ниту еден глас „против“ или „воздржан“ го изгласаа законот за ратификација на Северноатлантскиот договор...
Македонија ТОП СТОРИИ

Димитров бара разрешување на Мизрахи: Грција упати вербална нота поради смената на таблата со името

Редакција
Грција упатила вербална нота до државата поради прекршување на Преспанскиот договор, информираше денеска министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Договорот од Преспа го прекршила техничката...
ДОБРОСОСЕДСТВО

Билатерални канцеларии за зближување на младите луѓе од земјава и од Грција

Редакција
Младите луѓе од Македонија и Грција споделуваат заеднички проблеми како што е високиот процент младинска невработеност. Отворањето на билатерални канцеларии за младинска соработка помеѓу младите...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Зарем има некој што верува дека ВМРО-ДПМНЕ навистина ќе го поништи Договорот од Преспа?

Редакција
Како што наближуваат предвремените парламентарни избори се повеќе се разгорува темата околу прашањето за иднината на Договорот од Преспа, со кој Македонија си го смени...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Град Скопје ќе потроши 32.500 евра на ручеци и вечери во познати скопски ресторани

Никола Осило
Град Скопје по распишаната јавна набавка на угостителски услуги склучи договори со рестораните Паркленд, Фотка-Скопје, Стара Куќа, Воденица-Мулино, Томче Софка, Фурна, Стејџ Продукција-МКЦ и Скопски...
Македонија

Заев: Ќе го спроведеме Преспанскиот договор до крај, го очекуваме тоа и од грчка страна

Редакција
Дефинитвно одиме со имплеметација на Договорот од Преспа. Во него се вградени поглавјата. Успешно ги завршуваме забелешките кои стигнаа од грчка страна, а и сами...