еМагазин

Tag : преспа

Балкан ТОП СТОРИИ

Мицотакис најави блокада за Македонија во ЕУ ако не го почитува Договорот од Преспа

Редакција
По најавата на идниот мандатар за состав на влада, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски дека и тој како македонската претседателка Гордана Силјановска Давкова во изјави...
Македонија ТОП СТОРИИ

И Мицкоски ќе употребува Македонија, ја повика и Силјановска да продолжи да го прави тоа

Редакција
И идниот мандатар за состав на нова влада, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во изјави или обраќање нема да го користи уставното име, а ја...
Балкан ТОП СТОРИИ

Грција нема да ги ратификува меморандумите со Македонија од Договорот од Преспа

Редакција
Грција, како што најави грчкиот премиер Киријакос Мицотакис повторно нема да ги ратификува трите меморандуми со Македонија, кои се дел од Договорот од Преспа. Станува...
Балкан ТОП СТОРИИ

СИРИЗА ги поднесе меморандумите со Македонија, Грција ќе покаже на дело колку го почитува Преспанскиот договор

Редакција
И по речиси шест години од потпишувањето на Договорот од Преспа, Грција се уште не ги усвои трите меморандуми со Македонија. Вчера истите во облик...
Балкан ТОП СТОРИИ

(Видео) Нема ни северна, ни јужна, Македонија е една и грчка: Претседател на грчка партија во Парламентот го искина Договорот од Преспа

Редакција
Претседателот на грчката партија “Грчко решение“, Кирјакос Велопулос, која има 12 пратеници, денеска во грчкиот Парламент го искина Договорот од Преспа. -Не постои ни северна,...
Македонија ТОП СТОРИИ

САД повикува на почитување на Преспанскиот договор и охрабрува продолжување на дијалогот меѓу Скопје и Софија

Редакција
САД се целосно посветени на Преспанскиот договор и повикуваат на негово почитување, изјави за државната агенција МИА портпаролот на Стејт департментот, по заклетвата на македонската...
Македонија ТОП СТОРИИ

Грција сменила еден сообраќаен знак, наместо Скопие, сега пишува Скопје

Редакција
За пет години, согласно Преспанскиот договор, Грција досега сменила само еден сообраќаен знак, а за истото ги информирала македонските власти завчера. На истиот сега наместо...
Балкан ТОП СТОРИИ

Не е можно менување на Договорот од Преспа, вели грчкиот министер за надворешни работи

Редакција
Сите ние разбираме, особено правниците, меѓу кои и јас, дека не е можно, на кој било начин, со закон, да се измени меѓународен договор што...
Балкан ТОП СТОРИИ

„Северна лажно-Македонија„: Грчки партии ја прекрстија државата и порачаа дека Договорот од Преспа е за во канта

Редакција
За разлика од расправата за гласање доверба на грчката Влада по изборите во 2019 година, кога Договорот од Преспа беше во фокусот на речиси сите...
Забава

Фестивал “Запознај ја Преспа“ од 23 до 25 јуни

Редакција
Од 23 до 25 јуни, по петти пат тромеѓето на Преспанското Езеро е локација за автентичниот фестивал кој спојува музика, уметност, традиција, гастрономија и работилници...