еМагазин

Tag : преспа

Балкан

(Фото) Во село во северна Грција подигнат споменик за протестите против Договорот од Преспа

Редакција
Во ова село на 17 јуни 2018 грчките граѓани се спротивставија на потпишувањето на Договорот од Преспа, пишува на мермерниот споменикот подигнат во грчкото село...
Македонија

Мицотакис ја повика македонската Влада да ги почитува обврските од Договорот од Преспа

Редакција
Добрососедските односи се единствениот пат за европска перспектива на Северна Македонија, рекол грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време на учеството на Самитот ЕУ- Западен Балкан...
Локално

(ФОТО) Нивото на водата на Преспанско Езеро е намалено за повеќе од три метри

Редакција
Податоците за нивото на водата на Преспанското Езеро се добиваат и се анализираат од хидролошката станица во Стење, како и мониторинг-станицата во истото место. Денес...
Балкан

Ципрас: Каде се борците за Македонија сега кога Мицотакис го почитува Договорот од Преспа

Редакција
Каде се сите оние Македономахи (борци за Македонија)? Ги виде некој? Каде се скрија сега кога господинот Мицотакис не само што се придржува, туку и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Димитров бара разрешување на Мизрахи: Грција упати вербална нота поради смената на таблата со името

Редакција
Грција упатила вербална нота до државата поради прекршување на Преспанскиот договор, информираше денеска министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Договорот од Преспа го прекршила техничката...
Македонија

Американската амбасадорка Бернс: Усвојувањето на законот за ЈО ќе испрати позитивен сигнал, ревидирањето на Преспа носи ризик

Редакција
Американската амбасадорка Кејт Бернс ги повика партиските лидери да најдат компромис за Законот за јавното обвинитество и да овозможат да биде усвоен пред распуштањето на...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Зарем има некој што верува дека ВМРО-ДПМНЕ навистина ќе го поништи Договорот од Преспа?

Редакција
Како што наближуваат предвремените парламентарни избори се повеќе се разгорува темата околу прашањето за иднината на Договорот од Преспа, со кој Македонија си го смени...
Македонија

Заев: Ќе го спроведеме Преспанскиот договор до крај, го очекуваме тоа и од грчка страна

Редакција
Дефинитвно одиме со имплеметација на Договорот од Преспа. Во него се вградени поглавјата. Успешно ги завршуваме забелешките кои стигнаа од грчка страна, а и сами...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

По „корпата“ од Франција, „виси“ Договорот од Преспа

Редакција
По грчките политичари и медиуми, кои по недобивањето на датум за старт на преговорите со Европската Унија (ЕУ) за Македонија, први посочија дека тоа ќе...
Македонија

Мицкоски за „Политика“: Судбината на Преспанскиот договор ќе зависи од резултатите на изборите

Редакција
Судбината на Преспанскиот договор ќе зависи од резултатите на изборите и ако имаме двотретинско мнозинство и пратеници од другите етнички заедници, „се отвора можност за...