еМагазин

Tag : албанија

Македонија ТОП СТОРИИ

Макрон: Северна Македонија не ги плаши луѓето, половина земји членки на ЕУ се против старт на преговори со Албанија

Редакција
Францускиот претседател Емануел Макрон излезе со помек став во однос на почетокот на преговорите со Северна Македонија и Албанија, но под услов следните месеци двете...
Македонија

Почувствуван земјотрес во Охрид, Струга, Битола и Ресен, епицентарот во Албанија

Редакција
Земјотрес со интезитет од IV степени според Европската макросеизмичка скала утринава е почуствуван од населението во Охрид, Струга, Битола, Ресен и околината. Во Скопје земјотресот...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ќе се остане ли Македонија во „пакет“ со Албанија за датум за преговори со ЕУ

Редакција
По неколкуте земји членки на Европската Унија (ЕУ), кои отворено застанаа зад идејата само Македонија да добие датум за старт на преговорите со ЕУ, и...
Македонија

Димитров бара раздвојување на Македонија од Албанија за датум за преговори со ЕУ

Редакција
Шефот на дипломатијата Никола Димитров, пред собраниската Комисија за европски прашања за одлуката на Советот на ЕУ, рече дека врзувањето на нашата европска кандидатура со...
Балкан

Мицотакис со поддршка на ЕУ перспективата на соседите, СИРИЗА го поздравува „салтото“ на владата

Редакција
Поддршка за членство во ЕУ за северните соседи, изрази премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис пред почетокот на вчерашниот самит на Унијата, позиција која од опозициската...
БЕНЧМАРК

Франција, Германија и Италија против разделување на пакетот Македонија и Албанија за преговори со ЕУ

Никола Осило
Се чека секој момент министрите за надворешни работи на ЕУ да ја започнат втората рунда разговори за започнување преговори за членство со Македонија и Албанија,...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

„Перфектен тајминг“ за скандалот со Асим Муса: ЕУ во ист кош треба да ги стави Македонија и Албанија?

Никола Осило
Не стивнуваат реакциите по објавата на видеото на албанската ТВ станица „Toп ченел“ на кое може да се види заменик министерот за здравство во македонската...
Македонија ТОП СТОРИИ

Бугарското Собрание гласаше „за“ почеток на преговорите за членство на Македонија во ЕУ

Редакција
Бугарското Народно собрание денеска усвои Декларација со која се предвидува Бугарија да даде целосна поддршка за отпочнување на преговорите за членство на Република Северна Македонија...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ројтерс:  Датум за преговори со Македонија, но не за Албанија

Редакција
Според информациите на Ројтерс, Германија предлага одвојување на Северна Македонија и Албанија во обид да постигне компромис помеѓу сите земји членки на ЕУ на 15-ти...
Македонија ТОП СТОРИИ

Холандија за преговорите со ЕУ: Зелено светло за Македонија, блокада за Албанија

Никола Осило
Холандскиот министер за надворешни работи Стеф Блок изјави дека Скопје и Тирана треба да се третираат одделно кога станува збор за започнување преговори со ЕУ....