еМагазин

Tag : Попис

Македонија

Заев најави средба со Мицкоски за Пописот, ЕУ и СЈО

Редакција
Предлог законот за пописот е пуштен во парламентарна процедура која ќе трае. Пописот е во согласност со стандардите со Евростат, информираше денеска премиерот Зоран Заев,
Македонија ТОП СТОРИИ

Можно ли е повторно одложување на пописот: Што пишува во законот кој „дреме“ во Собранието?

Никола Осило
Во 13 општини низ нашата држава почна пробното попишување иако власта и опозицијата се уште ги усогласуваат ставовите околу Законот за попис кој веќе влезе
Македонија

Стартува пробниот попис на населението, домаќинствата и становите

Редакција
Државниот завод за статистика (ДЗС) денеска ќе започне со теренски активности за пробниот попис на населението, домаќинствата и становите. Пробниот попис ќе се спроведе во
Македонија

Мицкоски: Не сме против пописот, бараме реална статистичка операција

Редакција
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервју за „Топ тема“, изјави дека најголемата опозициона партија не е против одржувањето на пописот во Македонија и против
Македонија

Груби за одложувањето на дебатата за пописот: Не обезбедивме претставник од ЕУ за Извештајот на ЕК

Редакција
Причина за одложувањето на денешната седница на Комисијата за европски прашања е тоа што Комисијата не успеала да обезбеди претставник од Мисијата на ЕУ, ниту пак да
Македонија

Откажана собраниската расправа за Предлог-законот за попис

Редакција
Собраниската комисија за европски прашања на која денеска требаше да биде разгледан Предлог-законот за попис на населнието, домаќинствата и становите 2020 година, е откажана. Оваа
Македонија

Пописот ќе чини 8,5 милиони евра: Ќе има графа за етничка и верска припадност

Никола Осило
Пописот што треба да се одржи од 1 до 21. април следната година ќе ги опфати лицата во државава и тие што се во странство.
Македонија

Владата го усвои предлог-законот за Попис на населението: Ќе се користат лап топи наместо хартија

Никола Осило
Претстојниот попис во Република Северна Македонија, планиран да се реализира од 1 до 21. април 2020 година, ќе се спроведе со комбиниран метод, односно користење на
Бизнис

„Телелинк МК“ го доби тендерот на ДЗС за набавка на апликативно решение за пробен попис вреден 140.000 евра

Никола Осило
Државниот завод за статистика по распишаниот тендер за набавка на апликативно решение за пробен попис и попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија
Македонија ТОП СТОРИИ

До каде е предметот „Попис“ на СЈО во кој се води истрага против Ахмети и Груевски

Редакција
Во изминативе шест месеци како што стои во најновиот извештај на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за предметот „Попис“, кој е во истражна постапка, биле испитани повеќе