еМагазин

Tag : реакција

Македонија ТОП СТОРИИ

Бугарско МНР ја повикало амбасадорката Руси, заради изјавите на Пендаровски за малтретирањето на македонското малцинство во Бугарија

Редакција
Македонската амбасадорка во Софија, Агнеса Руси Поповска била повикана на средба во тамошното Министерство за надворешни работи, по повод „неодамнешните јавни коментари на политичари од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Вучиќ: Српските функционери да бидат внимателни во изјавите кон Македонија, Ковачевски му реагираше на Курти за Тетово

Редакција
Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во обраќање пред новинарите повторно се осврна на Македонија и побара од српските функционери да бидат внимателни во изјавите за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Промоција на великодржавни шовинистички идеи претставува разгорување на етничка омраза, реагира Пендаровски на провокативната иконографија во чест на Курти

Редакција
Истакнувањето на провокативна националистичка иконографија што промовира великодржавни шовинистички идеи претставува разгорување на етничка омраза и нетрпеливост со што недвосмислено се напаѓаат основните принципи и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Бугарските европратеници од ГЕРБ-СДС побараа реакција од европските институции по претепувањето на бугарски граѓани во Скопје

Редакција
Европратениците од ГЕРБ-СДС, Андреј Ковачев, Андреј Новаков, Ева Мајдел, Асим Адемов, Емил Радев и Александар Јорданов побараа остра реакција од челниците на европските институции по...
Македонија ТОП СТОРИИ

Антикорупциска загрижена за разрешувањето на Дамева, очекува реакција од институциите

Редакција
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) соопшти дека очекува вклученост и реакција од сите релевантни државни субјекти за случајот со разрешувањето на претседателката на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Синдикатите за штетноста од измените на Законот за работни односи: Македонските работници ги враќа 137 години назад!

Редакција
Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) и Синдикатот за градежништво, индустрија и проектирање на Република Македонија (СГИП), се обратија со писмо до пратениците, во врска...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пендаровски за европратеникот Јорданов: Најостра форма на говор на омраза, која е без преседан во историјата на македонско-бугарските односи, очекувам реакција на Софија

Редакција
Претседателот Стево Пендаровски, во својата денешна реакција по повод најновите случувања во односите со Бугарија, меѓудругото се осврна и на изјавата на поранешниот амбасадор на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонските власти не им дозволија на бугарски граѓани да му одадат почит на Гоце Делчев, реагираат од бугарското МНР

Редакција
Бугарското Министерство за надворешни работи попладнево излезе со реакција за денешното одбележување на годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. Во соопштението објавено на нивната веб...
Македонија ТОП СТОРИИ

За МНР бугарската декларација е спротивна на реалноста и оди во прилог на провокаторите и ескалација на состојбите

Редакција
Министерството за надворешни работи преку соопштение, со жалење констатира дека собраниската декларација за наводна „ескалација на агресивни анти-бугарски активности во Македонија“, усвоена денеска, на последниот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Османи досега не ги спомна жртвите од гранатирањето од страна на украинските сили, реагираат од Амбасадата на Русија

Редакција
Претседавачот со ОБСЕ, Бујар Османи во Украина шпекулираше за „жртви на руската агресија“, прифаќајќи ја пропагандата на режимот во Киев, реагираат од Амбасадата на Русија...