еМагазин

Tag : ДКСК

Македонија

Антикорупциска отфрли два, прифати еден приговор поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и коалиција „Обнова за Македонија”

Редакција
Државната комисија за спречување на корупција на денешната 32 седница разгледа три приговори, сите поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и Коалиција „Обнова за Македонија”, по што одлучи...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пратениците за 5 години потрошиле речиси 3 милиони евра за патни трошоци, соопшти Антикорупциска

Редакција
Извештајот од анализата на патните трошоци на пратениците во периодот од 2015 до 2019 година што денеска го презентираше Државната комисија за спречување корупција (ДКСК)...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Анѓушев: Работам согласно Уставот и законите

Редакција
Категорично изјавувам дека во извршувањето на функцијата заменик претседател на Владата задожлен за координација на економските ресори во целост се придржуам кон почитување на законските...
Македонија

Антикорупционерите се пожалија на условите за работа: Институциите незаинтересирани и бавни

Никола Осило
Условите за работа во период од седум месеци не се променети, а се уште не е направено електронското поврзување со 17-те институции за поддршка за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Антикорупциска: Нефи Усеини како член на Советот не може да конкурира на тендер на Општина Охрид

Редакција
Фирма што е во сопственост на лицето Нефи Усеини, или во сопственост на негови блиски лица, не може да воспостави деловни односи со Општина Охрид,...
Македонија

Антикорупциска со прекршочни постапки за градоначалниците на Гази Баба и Штип

Редакција
Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) ќе иницира прекршочни постапки  за градоначалниците на Општина Гази Баба и на Општина Штип за прекршување на Изборниот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Антикорупциска отвори предмет за дивоградбата на Матка, оти сите институции се прогласија за ненадлежни

Никола Осило
Бидејќи сите институции се прогласија за ненадлежни за дивата платформа на Матка, Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) отвори предмет за истата. Претседателката на...
Македонија

Прекршочна постапка против Азис Положани заради недоставување анкетен лист за имотната состојба

Никола Осило
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) одлучи да покрене прекршочна постапка против Азис Положани, ректорот на Државниот универзитет „Мајка Тереза“ во Скопје, заради недоставување...