еМагазин

Tag : Судски совет

Македонија ТОП СТОРИИ

Беса Адеми останува претседателка на Врховен, не помина нејзиното разрешување

Редакција
Судскиот совет со 7 гласа „за„ и 4 гласа „против“ одлучи претседателката на Врховниот суд, Беса Адеми, да не биде разрешена од функцијата, односно да...
Македонија ТОП СТОРИИ

Судовите биле независни, велат од Судски совет за одлуката на Кривичен да не одреди притвор за напаѓачите во М-НАВ

Редакција
За одлуката на Кривичниот суд Скопје, со која на осомничените лица кои упаднаа во Македонска навигација (М-НАВ) и нападнаа вработен, наместо притвор, како што побара...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Која е Весна Дамева, која се врати на чело на Судскиот совет

Редакција
Весна Дамева, која беше разрешена од функцијата претседател на Судскиот совет во април минатата година, вчера повторно се врати на таа позиција откако Управниот суд...
Македонија ТОП СТОРИИ

Весна Дамева се врати на чело на Судскиот совет, актуелниот претседател Сашко Георгиев поднесе оставка

Редакција
Весна Дамева, која лани во април беше разрешена од позицијата претседател на Судскиот совет, од денеска е вратена на истата функција. Оваа разврска следи откако...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Дури 40 препораки за Судскиот совет од ЕУ

Редакција
Судскиот совет, кој е во фокусот на јавноста поради бројните критики за работата и контроверзните одлуки и од домашните и од меѓународните експерти од Оценската...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Која е Беса Адеми, претседателката на Врховен која е во “судир“ со Судскиот совет

Редакција
Претседателката на Врховниот суд, Беса Адеми е во фокусот на јавноста откако одби да отиде во Судскиот совет, од каде беше поканета поради нејзина изјава...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кои се новите претседатели на Апелациониот суд Скопје и основните судови во Битола и Прилеп

Редакција
Судскиот совет на денешната 462. седница изврши избор на претседатели во Апелациониот суд во Скопје и основните судови во Битола и Прилеп. Судијката Мери Дика,...
Македонија

Судскиот совет повторно ги делегираше шестмината судии, чии решенија беа укинати од Врховен

Редакција
Судскиот совет денеска повторно донесе одлуки за времено упатување на шест судии за вршење на судиска функција во друг суд. Станува збор за судиите кои...
Македонија

Судскиот совет избра по тројца нови судии во Кривичен и Граѓански суд Скопје

Редакција
Судскиот совет на денешната 455 седница избра по тројца нови судии во Основниот граѓански суд Скопје и во Основен кривичен суд Скопје. За нови судии...
Македонија

Судскиот совет по одморите ќе испитува како е намалена казната на велешанецот кој усмрти девојче и избега

Редакција
Заради големата разлика во изречената казна, Судскиот совет најавува дека по годишните одмори, ќе го испита случајот со изречената пресуда на Апелациониот суд во Скопје,...