еМагазин

Tag : изјави

Македонија ТОП СТОРИИ

Бугарско МНР ја повикало амбасадорката Руси, заради изјавите на Пендаровски за малтретирањето на македонското малцинство во Бугарија

Редакција
Македонската амбасадорка во Софија, Агнеса Руси Поповска била повикана на средба во тамошното Министерство за надворешни работи, по повод „неодамнешните јавни коментари на политичари од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Евроамбасадорот Гир без коментар за изјавите на Ахмети и Ковачевски: Слободата на медиумите и изразувањето е темелна вредност на ЕУ

Редакција
Евроамбасадорот Дејвид Гир денеска изјави дека слободата на медиумите и изразувањето е темелна вредност на ЕУ и камен темелник на демократијата. Гир, кој денеска заедно...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Што пишува во изјавите на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ за промена на Уставот, заверени на нотар

Редакција
Од ВМРО-ДПМНЕ вчера соопштија дека нивните пратеници завериле на нотар изјави дека нема да прифатат измени на македонскиот Устав, за да Бугарите влезат во истиот....
Македонија

Уставен суд: Свечените изјави на членовите на општинските совети треба да се дадени и потпишани со уставното име на државата

Редакција
Министерството за локална самоуправа информира дека Уставниот суд ја отфрлил иницијативата и потврдил дека свечените изјави на конститутивната седница, членовите на советите на општините ги...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Пандемијата Ковид-19, топ тема во читаностa на „еМагазин“ изминатава година

Редакција
Пандемијата со Ковид-19 и оваа година ја одбележа медиумската содржина на еМагазин. Следејќи го интересот на читателите, се обидувавме да пласираме вистинити информации од релевантни...
Македонија ТОП СТОРИИ

Штипските советници од ВМРО-ДПМНЕ ќе ги корегираат свечените изјави со уставното име на државата

Редакција
Тринаесетте советници од ВМРО – ДПМНЕ во Советот на Општина Штип ќе ги потпишат свечените изјави со уставното име на државата. Координаторот на советничката група...
Македонија ТОП СТОРИИ

Треба да потпишат нови со Северна Македонија: Неуставни се свечените изјави на штипските советници

Редакција
Свечените изјави без уставното име што ги потпишаа штипските советници од ВМРО-ДПМНЕ и Левица се спротивни на Уставот, е заклучокот на инспекторите од Државниот инспекторат...
Македонија ТОП СТОРИИ

И Вангелов, член на македонскиот дел од мешовитата Комисија со Бугарија се огради и ги осуди изјавите на Заев

Редакција
Уште еден член на од македонскиот дел на мешовитата Комисија со Бугарија, Огнен Вангелов се огради и ги осуди изјавите на премиерот Зоран заев, дадени за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Членот на македонскиот дел од мешовитата Комисија со Бугарија, Спасковска се огради и ги осуди изјавите на Заев

Редакција
Љубица Спасковска, член на македонскиот дел од мешовитата Комисија со Бугарија на Фејсбук се огради од изјавите на премиерот Зоран Заев, дадени во интервју за...