еМагазин

Tag : штип

Бизнис ТОП СТОРИИ

„Гранит“ го доби тендерот на ЈП за државни патишта за докомплетирање на автопатот Миладиновци-Штип вреден 5,7 милиони евра

Никола Осило
Јавното претпријатие за државни патишта по распишаниот тендер а докомплетирање на градежните работи за изградба на автопат А4, делница Миладиновци – Свети Николе – Штип
Локално

Полицијата „ловеше“ несовесни пешаци во Штип и Струмица

Никола Осило
На 10.07.2019 година во периодот од 08.00 до 13.00 часот СВР Штип спроведе засилена акциска контрола на прекршоци кои ги прават пешаците. Во акцијата констатирани
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Нема ниту една табла со името Гоце Делчев. Бедотии…“: Твитер реакции за името на автопатот Миладиновци-Штип

Никола Осило
Се уште е нејасно како всушност се вика новиот автопат Миладиновци-Штип, кој официјално беше пуштен вчера. Дел од медиумите објавија дека има одлука од претходната
Македонија

Поранешниот директор на БЈБ, Чавков од безбедносни причини префрлен во затворот во Штип

Редакција
Поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност (БЈБ), Митко Чавков, од истражниот затвор Скопје во скопско Шуто Оризари e преместен во затворот во Штип. Како
Бизнис ТОП СТОРИИ

(Видео) Импресивна снимка од новиот автопат Миладиновци-Штип

Никола Осило
Денеска беше пуштена новата автопатска делница Миладиновци-Штип која е долга 47 километри. Во изградбата на овој автопат се вложени 177 милиони евра. Автопатот е широк
Бизнис

(Видео) Со официјална церемонија пуштен во употреба автопатот Миладиновци-Штип

Никола Осило
Автопатот Миладиновци  – Штип денеска официјално беше пуштен во употреба со церемонија кај Свети Николе во присуство на премиерот Зоран Заев, вицепремиерот за економски прашања
Бизнис

Три фирми побаруваат 1,2 милион евра: Отворена стечајна постапка за штипски „Бетон“ 

Редакција
Судијата од Основниот суд во Штип, Маја Џорлева на денешното рочиште донесе одлука да се отвори стечајна постапка за компанијата „Бетон“ АД Штип. Оваа одлука
ЧИСТА ОКОЛИНА

Во Скопје и Штип поголеми концентрации на прашина и ПМ честички во градинките и училниците отколку надвор

Редакција
Во градинките, училниците и училишните спортски сали во Штип и Скопје има поголеми концентрации на прашина и ПМ честички отколку во надворешниот воздух, сообраќајот значително
Локално

Мечето Теди што живее во простор од15 метри квадратни ќе добие подобри услови за живот во штипскиот ЗОО парк

Редакција
Мечето Теди од штипскиот ЗОО парк, ќе добие подобро живеалиште. Според градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, пропадна обидот Теди да замине во скопската Зоолошка
Спорт

Фудбалскиот клуб „Брегалница“ од Штип ќе се приватизира

Редакција
Дваесет и тројцата советници на денешната седница на Советот на Општина Штип донесоа едногласна одлука 51 отсто од акциите на клубот да се продадат. Градоначалникот