еМагазин

Tag : Устав

Македонија ТОП СТОРИИ

Силјановска Давкова грубо го крши Договорот од Преспа, реагираат од грчко МНР

Редакција
Грчкото Министерство за надворешни работи (МНР) оценува дека новата македонска претседателка Гордана Силјановска Давкова„ грубо го крши Договорот од Преспа, Уставот, кој е усогласен со...
Македонија ТОП СТОРИИ

Само 24% од граѓаните се за промена на Уставот за внесување на бугарското малцинство

Редакција
Само 24% од испитаниците се согласуваат да се промени Уставот за внесување на бугарското малцинство за да Македонија продолжи со интегративниот процес, покажуваат истражувањата кои...
Македонија ТОП СТОРИИ

Нема гаранции дека ова ќе биде последната промена на Уставот, вели Мицкоски за Политика

Редакција
Нема гаранции дека ова ќе биде последната промена на Уставот, вели лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за белградска Политика, обвинувајќи ја...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонскиот Уставот досега менуван 8 пати со 36 амандмански интервенци 

Редакција
Македонскиот Устав како највисок правен акт на државата е донесен на 17 ноември 1991 година и досега има претрпено осум измени со 36 амандмани. Токму...
Македонија ТОП СТОРИИ

Измената на Уставот „не е голема работа“, смета Захариева

Редакција
Македонија мора да ги спроведе потребните реформи и да ги исполни условите доколку сака да започне преговори за влез во Европската унија, изјави заменик-претседателката на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пратеникот на Беса, Зендели нуди оставка, ако се тргне условот 20% од Уставот за албанскиот јазик

Редакција
Пратеникот од партијата Беса, Фадиљ Зендели ја нуди својата оставка од местото пратеник во Собранието доколку СДСМ и ДУИ изгласаат 20% како услов за користење...
Македонија ТОП СТОРИИ

Првото гласање за уставните измени во Собранието на 18. август

Редакција
Денеска претседателот на Собранието, Талат Џафери, го прими Предлогот за пристапување кон измена на Уставот со насоки за изменување и дополнување на Уставот, чиј предлагач...
Македонија ТОП СТОРИИ

САД се ангажира да нема нови брања од Бугарија, изјави Ескобар

Редакција
Вашингтон го поддржува процесот за уставни измени што ќе го овозможи пристапувањето на Македонија во ЕУ, а е ангажиран и со новата влада на Бугарија...
Македонија ТОП СТОРИИ

Османи е манипулатор и прави дефокус на криминалот, реaгираат од ВМРО-ДПМНЕ на изјавата за уставните промени

Редакција
Мислам дека Бујар Османи е класичен манипулатор и се обидува да ја дефокусира македонската и меѓународната јавност од криминалот кој што го откриваме деновиве за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Радев со писмо до ЕУ: Загрижен е за лобирањата за Македонија, резолуцијата на германскиот Бундестаг, извештајот на ЕУ за земјава

Редакција
Бугарскиот претседател Румен Радев испратил писмо до европските лидери и институции, во кое, меѓудругото се жали на однесувањето на ЕУ спрема европските аспирации на Македонија,...