еМагазин

Tag : измени

Македонија ТОП СТОРИИ

Мицкоски ги поднесе предлог-измените: Кои министерства ќе се реорганизираат, а кои ќе бидат нови

Редакција
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник, Христијан Мицкоски денеска поднесе законски измени со кои се формираат нови министерства, дел се реорганизираат, а дел преземаат надлежности од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Нема влада без уставни измени, Ахмети тврди дека партиите од албанскиот блок имаат писмен договор

Редакција
Лидерот на владејачката ДУИ, Али Ахмети тврди дека нема џентламентски, туку писмен договор помеѓу ДУИ, Алијанса за Албанците, Беса, Алтернатива, Демократско движење и ДПА, дека...
Македонија ТОП СТОРИИ

Бирократско вртење во круг: Леонид засега останува без државна помош за лекувањето во Виена

Редакција
Директорката на Фондот за здравствено осигурување Магдалена Филиповска Грашковска, изјави дека треба да се смени Законот за здравствено осигурување за да може да се покрие...
Македонија ТОП СТОРИИ

Претседателот на бугарското Собрание верува во уставни измени до крајот на годинава

Редакција
Претседателот на Народното собрание на Република Бугарија, Росен Желјасков, кој е во посета на Македонија верува дека дека разумот и политичката волја во земјава ќе...
Македонија ТОП СТОРИИ

Трошоците за адвокати, вештачењата и времето поминато во притвор ќе им платиме на тие што им застарија предметите

Редакција
Трошоците на одбраната за предметите кои застарија со последните измени на Кривичниот законик паѓаат на товар на буџетот на државата. Средствата што обвинетите ги исплатиле...
Македонија ТОП СТОРИИ

Судскиот совет не бил вклучен во измените на Кривичниот законик

Редакција
Сметам дека целисходно и правилно би било да имаше една транспарентна постапка во носењето на измените на Кривичниот законик, каде што ќе се слушнеше мислењето...
Македонија ТОП СТОРИИ

Мицкоски нека докаже пред Господ, пред Алах, пред државата дека имам некакво УСБ, вели Џафери

Редакција
Собранискиот спикер Талат Џефри ги оцени за „апсолутно неточни“ изјавите на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски дека имал доказ за тајните средби на функционери на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Измените на Кривичниот законик ги доживувам како навреда на сите професионалци, вели Ристоска

Редакција
Последните измени на Кривичниот законик лично ги доживувам како навреда на сите професионалци кои се вложија, пред се, во борбата против корупцијата, изјави денеска обвинителката...
Македонија ТОП СТОРИИ

Правниот тим на Амбасадата на САД ги разгледува измените на Кривичниот законик

Редакција
Правниот тим на американската Амбасада ги разгледува измените во Кривичниот законик, јас лично не сум ги видела, така што не можам да ги коментирам, но...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во моментот во Брисел се разгледуваат промените на Кривичниот законик, вели евроамбасадорот Гир

Редакција
Евроамбасадорот Дејвид Гир денеска изјави дека во моментот во Брисел се разгледуваат промените на Кривичниот законик во Македонија. Гир, кој денеска учествуваше на Регионалниот форум...