еМагазин

Tag : македонски

Македонија ТОП СТОРИИ

На 10 минути пред полетување за Цирих од аеродромот во Софија, македонски државјани вратени од „Ер-Бугарија“ од каде купиле карти

Редакција
Македонски граѓани со двојно државјанство меѓу кои и 12 сезонски работници од Делчево и Струмица, биле вратени од софискиот аеродром пред поаѓање за Цирих. Како...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Борисов можеби го признава македонскиот јазик, ама не и бугарската Влада и Собрание

Редакција
Лидерот на СДСМ и поранешниот премиер, Зоран Заев, во интервју за ТВ 24 изјави дека бугарскиот премиер Бојко Борисов го признавал македонскиот јазик, а нашиот...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Американски дипломати на македонски раскажуваат за предизвиците на учење на нашиот јазик

Редакција
По повод 5. мај, Денот на македонскиот јазик, Амбасадата на САД на социјалните мрежи објави видео на кое американски дипломати на македонски јазик зборуваат за...
Македонија

Македонскиот државјанин хоспитализиран со коронавирус во Јокохама е во добра здравствена состојба

Редакција
Нашиот државјанин, кој е хоспитализиран откако се зарази со коронавирус на крузерот во пристаништето во јапонскиот град Јокохама, е во добра здравствена состојба. По тринеделниот...
Локално

(Фото) Искршени тријазични табли на три институции во Штип

Редакција
Во Штип синоќа или во раните утрински часови непознати сторители ги искршиле двојазичните табли на подрачните единици на Фондовите за пензиско и инвалидско осигурување и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Двајцата мажи и жената од Македонија кои се на крузерот во Јокохама, кој е во карантин, се во добра здравствена состојба

Редакција
Тројцата македонски државјани кои се наоѓаат на бродот „Дајмонд Принцес“ во пристаништето во јапонскиот град Јокохама се во добра здравствена состојба, соопшти денеска Министерството за...
Македонија

Мицкоски од Заев бара да се донесе Резолуција за заштита на македонскиот јазик

Редакција
Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од премиерот Зоран Заев бара да донесат Резолуција за заштита на македонскиот јазик. “Ја следам онаа дебата каде Зоран...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кој е официјалниот став на Бугарија за македонскиот јазик: Што пишува во Декларацијата на бугарскиот Парламент

Редакција
Официјалниот став на Бугарија е декларацијата на бугарскиот Парламентот, поофицијален став нема од тоа, изјави бугарскиот амбасадор во Македонија, Ангел Ангелов во одговор на новинарско...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер се „вжешти“ за негирањето на македонскиот јазик од страна на Бугарската академија на науките

Редакција
На социјалните мрежи и во јавноста не стивнуваат реакциите по соопштението на Бугарската академија на науките (БАН), според која македонскиот јазик не постои, туку е...
Македонија

Бугарскиот амбасадор Ангелов: Официјалниот став на Бугарија е Декларацијата на Парламентот

Редакција
Официјалниот став на Бугарија е декларацијата на бугарскиот Парламентот, поофицијален став нема од тоа, изјави денеска бугарскиот амбасадор во Македонија, Ангел Ангелов во одговор на...