еМагазин

Tag : македонски

Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Во Украина убиени 30 македонски државјани, кои се бореле на украинска страна

Редакција
Руското Министерство за одбрана објави дека досега од Македонија во Украина загинале 30 лица, кои се бореле на украинската страна. Според податоци на Министерството на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Позастрашувачко од тоа што сме негирани однадвор е дека самите се самонегираме, вели г.г. Стефан

Редакција
Позастрашувачко е тоа што во последниов период не само што сме негирани однадвор, туку самите се самонегираме, рече на вчерашниот форум „Како да го заштитиме...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Македонските вина промовирани пред светската јавност на „ProWein 2024“

Редакција
Македонските вина се претставуваат на најпознатиот меѓународен саем за вино и жестоки пијалаци „ProWein 2024“, кој од 10 до 12. март, се одржува во Дизелдорф,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Мајка со две деца од Македонија евакуирани од Газа, претходно не сакале да се вратат

Редакција
Од Министерството за надворешни работи (МНР) информираа дека во текот на изминатите 24 часа последните тројца македонски граѓани, кои ги имаат контактирано нашите дипломатски конзуларни...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Видео) Јапонски ученици од Токио ни испратија поздрав на македонски јазик

Редакција
Јапонската амбасада во Македонија на Фејсбук објави симпатично видео во кое јапонски ученици од Токио, ни испраќаат поздрав на македонски јазик. Станува збор за ученици...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонскиот пасош на 36. место во светот, без виза со него се патува во 81. држава

Редакција
Според платформата „Паспорт индекс“ македонскиот пасош е на 36. место на Листата на најмоќни пасоши. Со него без виза може да се патува во 81....
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Македонскиот ајвар најдобра закуска од зеленчук на светот за 2023

Редакција
Македонскиот ајвар е најдобра закуска од зеленчук на светот за 2023 година, според tasteatlas.com. „Оваа традиционална закуска од пиперки и модар патлиџан е една од...
Македонија ТОП СТОРИИ

ЕУ бара толкувачи со македонски јазик

Редакција
Преведувачките служби на Европската Унија го отворија повикот и организираат тестирања за акредитација на конференциски толкувачи со македонски јазик (МК) како А-јазик. Краен рок за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Од Газа евакуиран и брачниот пар од Македонија

Редакција
Од Појасот Газа е евакуиран и брачниот пар од Македонија, последните македонски државјани кои заглавија таму, откако почна војната помеѓу Израел и Хамас. Информацијата на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Двајца македонски државјани евакуирани во камп во Маракеш по земјотресот во Мароко

Редакција
Од Министерството за надворешни работи (МНР) информираа дека нашето Дипломатско конзуларно претставништва во Каиро, е во комуникација со надлежните институции во Мароко, за евентуални наши...