еМагазин

Tag : собрание

Бизнис

Охридска банка го откажа закажаното Собрание на акционери

Никола Осило
Охридска банка АД Скопје преку Македонската берза информира дека се повлекува јавниот повик за 43. седница на Собранието на акционерите на банката. „Истовремено се повлекуваат
Македонија ТОП СТОРИИ

Бугарското Собрание гласаше „за“ почеток на преговорите за членство на Македонија во ЕУ

Редакција
Бугарското Народно собрание денеска усвои Декларација со која се предвидува Бугарија да даде целосна поддршка за отпочнување на преговорите за членство на Република Северна Македонија
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Ќе остане ли Ременски потпретседател на Собранието откако беше осомничена во „Рекет“?

Никола Осило
Можно ли е одземање на мандатот на потпретседателката на македонското Собрание и пратеничка на СДСМ, Фросина Ременски откако вчера против неа беше отворена истрага поради
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Потребно е и Бадентерово мнозинство: Во Собрание тешко ќе се имплементираат забелешките на Венецијанската комисија за Законот за јазици

Редакција
Мислењето за Законот за употребата на  јазиците на Венецијанска комисија е одложено, информираше прес-службата на Комисијата. Истото требаше да биде соопштено на 17. октомври. Од
Македонија

(ВИДЕО) А1он: Пратениците со народни пари плаќаат кирии на роднини

Редакција
Со новите одлуки на Собранието, тринаесет пратеници од внатрешноста ја искористија можноста наместо пари за патни трошоци, да добијат стан под кирија до 400 евра,
Македонија

Реакција: Институциите да и образложат на Антикорупциска како утврдиле дека нема одговорност за непотизам 

Редакција
Улогата на управните и надзорни одбори во јавните и државни претпријатија, како и надзорните органи во институциите е да обезбедат нивно правилно работење. Оттука, Институт
Бизнис ТОП СТОРИИ

Собранието вработува 16 државни службеници, плата до 31.342 денари

Никола Осило
Агенцијата за администрација објави оглас за вработување на 16 државни службеници во македонското Собрание. Се бараат кандидати за раководители, помошници раководители, советници, соработници, помлади соработници…
Бизнис ТОП СТОРИИ

Со ребалансот Владата значително го зголеми сопствениот буџет, а го намали на Собранието

Никола Осило
Во собраниска процедура влезе предлог-ребалансот на буџетот во кој може да се забележи дека Владата сопствениот буџет го зголеми од 3,9 милијарди денари (64 милиони
Македонија

Пратеници застанаа зад иницијатива за формирање една изборна единица

Никола Осило
Во Собранието е формирана Иницијатива за една изборна единица, во која се вклучени 12 пратеници од 10 партии и еден независен пратеник. Групата, како што
Ретро ТОП СТОРИИ

(Видео) „Сега ќе си одам и не доаѓам веќе“: Снимката од заминувањето на разрешената Катица Јанева од Собрание хит на Твитер

Редакција
Викендов и официјално по брза постапка од страна на Собранието и Советот на јавни обвинители беше разрешена специјалната обвинителка Катица Јанева, која е во притвор