еМагазин

Tag : собрание

Македонија

Ќе има нови вработувања: Пратениците сложно ги донесоа измените и дополнувањата на Законот за Собранието

Редакција
Уште подобро етаблирање на Парламентот како вистински претставник на граѓаните и како независен носител на законодавната власт преку унапредување на неговите служби, ќе овозможат измените...
Македонија ТОП СТОРИИ

Се јави Груевски: Лага е дека сум го организирал упадот во Собранието

Редакција
Лага е веста дека јас или партијата ВМРО-ДПМНЕ сме организирале упад во Собранието на 27ми април 2017, напиша на неговиот фејсбук профил поранешниот премиер Никола...
Македонија ТОП СТОРИИ

Сите детали од обвинението за упадот во Собранието: Човек од ДУИ го брифирал Груевски?

Редакција
Никола Груевски, Трајко Вељановски, Миле Јанакиевски, Спиро Ристовски, Владимир Атанасовски и Никола Бошковски, во 2017 година по неуспешните преговори за формирање Влада изготвиле план со...
Македонија ТОП СТОРИИ

На Јанакиески, Ристовски, Вељаноски и Атанасовски ќе им се суди за настаните во собранието од 27 април

Редакција
Советот за оцена на обвинителниот акт при Основниот кривичен суд Скопје донесе решение со кое обвинителниот акт КО бр 21/19 поврзан со настаните од 27...
Македонија

Емилија Трајковска е новата пратеничка во македонското Собрание

Редакција
Емилија Трајковска од листата на кандидати за пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата треба да ја замени пратеничката Невенка Стаменковска Стојковски до истекот на мандатот на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Со 101 глас Собранието ја избра преодната Влада

Редакција
Собранието со 101 глас „за“, без воздржани и против ја избра новата техничка влада, која треба да ги организира предвремените парламентарни избори на 12 април...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Сите детали од законот за отпис на камати и репрограмирање долгови: Кој ќе „куртули“ од извршителите?

Редакција
Во Собранието пристигна предлог-законот за отпис на камати и репрограмирање долгови и трошоци на физички лица, по скратена постапка во кој се вели дека проблемот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Собранието ја констатира оставката на премиерот Зоран Заев

Редакција
Собранието денеска ја констатира оставката на премиерот Зоран Заев, поднесена по договорот на политичките партии во пресрет на предвремените парламентарни избори на 12 април. Се...
Македонија ТОП СТОРИИ

Можно ли е одложување на изборите во 5 до 12?

Редакција
Одржувањето на предвремените избори во закажаниот термин на 12 април е можно да се проблематизира, поради одолговлекувањето на клучните закони во Собранието. Ова вчера го...
Македонија

Не бев поканет на обраќањето на Пендаровски, тврди Мицкоски

Редакција
Неканет гостин е недобредојден гостин. Не бев поканет ниту на инагуарацијата, а не бев поканет ниту на ова годишно обраќање на господинот Пендаровски, бидејќи првиот...