еМагазин

Tag : румен радев

Балкан

Претседателот Радев закажа средба на државниот врв на Бугарија за односите со Македонија

Никола Осило
Претседателот на Бугарија Румен Радев за утре закажал консултативна средба на државниот врв за билатералните односи со Северна Македонија и поканата што ја очекува од...
ДОБРОСОСЕДСТВО

Радев: Го поканив Пендаровски да ја посети Бугарија

Редакција
Претседателот на Бугарија, Румен Радев по денешната инаугурација на Стево Пендаровски за претседател на Република Северна Македонија, истакна дека Софија ја поддржува нашата земја во...
Македонија

Радев бара Заев да се извини, а бугарската влада да провери дали е прекршен Договорот за добрососедство

Редакција
Бугарскиот претседател, Румен Радев, не е задоволен од напишаното објаснување на македонскиот премиер Зоран Заев на неговиот Фејсбук профил во врска со изјавата чие е...