еМагазин

Tag : Бугари

МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Драги Бугари, на македонски се вели: Глејте си го дворот и излечете си ги фрустрациите

Vladimir Nikolovski
Лавина реакции предизвика ставот на Бугарската академија на науките (БАН) дека македонскиот јазик не постои, туку тој е наречје на бугарскиот, кое следи по објавувањето...
Македонија

Се воведуваат уште 10 неработни денови: Празници за Грците, Бугарите, Русите…

Никола Осило
Со предлог-законот за измена на Законот за празниците кој е влезен во собраниска процедура се додаваат нови алинеи со кои како неработни денови за припадниците...
Локално

Бугарите ги испразнија тезгите во Делчево во пресрет на Велигденските празници

Редакција
Квалитетни производи, разновидна понуда и поевтини цени. Ова се само дел од причините поради кои тезгите на градскиот пазар во Делчево и денеска беа преплавени...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Во несреќата загина цело семејство: Продолжува акцијата да се дојде до урнатиот авион на Солунска глава

Редакција
Екипи на МВР и на другите надлежни институции денеска ја продолжуваат акцијата да стигнат до остатоците од авионот Цесна кој вчера попладне се урна кај...
Локално

Лишени од слобода двајца Бугари за неовластено снимање странска делегација во Собранието

Никола Осило
На 23.01.2019 година околу 10.30 часот во Скопје, пред Собрание на Република Македонија, од слобода биле лишени Т.Т.Ц.(52) и Т.П.Б.(45), двајцата од Република Бугарија, поради...
ДОБРОСОСЕДСТВО

Бугарите и денеска најбројни на градскиот пазар во Делчево и по кафеаните

Редакција
Бугарските државјани и денеска беа меѓу најбројните посетители на градскиот пазар во Делчево каде ги полнеа кошниците со квалитетни раноградинарски култури и овошје. Анкетираните велат...
Локално

Банда Бугари „оперирале“ по бутици

Никола Осило
Секторот за внатрешни работи Тетово поднесе кривична пријава против С.С.(25) и две малолетнички на возраст од 15 и 16 години, сите од Република Бугарија, поради...