еМагазин

Tag : САД

Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Стравичен почеток на 2020 година: Иран за одмазда бомбардира американски бази, убиени 80 лица, тврдат иранските медиуми

Редакција
Иран испука балистички ракети на две бази во Ирак со американски војници, а Иранската револуционерна гарда, која ја презеде одговорноста за нападот, посочи дека нападите...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Амбасадорката на САД, Кејт Бернс порача дека остануваат многу предизвици, но дека земјата е на пат што ветува

Редакција
Американската амбасадорка во земјава, Кејт Бернс во своето прво празнично обраќање истакнува дека земјава минатата година ја завршила подготвена да ја реализира долгогодишната аспирација да...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Претставничкиот дом изгласа импичмент, судбината на Трамп во рацете на Сенатот

Редакција
Претставничкиот дом на американскиот Конгрес изгласа импичмент за претседателот Доналд Трамп. Сега судбината на Трамп е во рацете на Сенатот кој треба да реши дали...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Макрон отворено ја насочува ЕУ кон Кина наместо кон САД?

Никола Осило
Не престануваат реакциите кај домашната и во европската јавност по интервјуто на францускиот претседател Емануел Макрон за британски Економист, но и по неговата посета на...
Македонија

Палмер по средбата со Димитров: Силна поддршка на САД за Северна Македонија и нејзиниот европски пат

Редакција
Доаѓам со цел уште еднаш да ја потврдам и зајакнам силната поддршка на САД за Северна Македонија и за нејзиниот европски пат и перспектива, порача...
Свет ТОП СТОРИИ

Кој беше Абу Бакр ал-Багдади, „калифот“ кој донесе смрт и ужас

Редакција
Абу Бакр ал-Багдади, ирачки џихадист, кој се прогласи за „калиф“ на сите муслимани како водач на сунитска Исламска држава (ИД), беше цел на воената операција...
Македонија ТОП СТОРИИ

Сенатот на САД го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Редакција
Американскиот Сенат вечерва со 91 глас „за“ и два против ја усвои Резолуцијата за ратификација на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Претходно...
Македонија

САД разочарани од ЕУ по блокадата на датумот за преговори

Никола Осило
Американскиот Стејт департмент изрази разочараност што Европскиот совет не ги прифати „многу силните реформски напори“ на Северна Македонија и Албанија и не постигна согласност за започнување...
ЖИВОТ

Амбасадорката Кејт Брнс им служеше палачинки на вработените во амбасадата на САД

Никола Осило
Американската амбасадорка во земјава Кејт Брнс придружувана од заменик-шефицата на мисијата Литлџон им служеа американска палачинки на вработените во амбасадата на САД за да им...
Македонија ТОП СТОРИИ

Помпео од Охрид порача да се чуваме од руско и кинеско влијание

Редакција
Убеден сум дека Северна Севрна Македонија ќе биде силна земја сојузник во НАТО и сигурен сум дека Сенатот на САД оваа есен ќе го одобри...