еМагазин

Tag : САД

Бизнис

Геополитичките тензии меѓу САД и Иран донесоа значителен пораст на цените на нафтата

Никола Осило
Во второто тримесечје од 2019 година, цената на нафтата забележа значителен пораст во однос на цената во првото тримесечје од 2019 година, соопшти Народната банка...
Свет

САД ја враќаат смртната казна: Ќе се егзекутираат петмина федерални затвореници

Никола Осило
Министерството за правда на САД закажа извршување пет смртни казни врз затвореници, откако државниот обвинител Вилијам Бар објави дека е повторно воведена смртната казна што...
Македонија ТОП СТОРИИ

Рикер и порача на опозицијата дека „времето за игри е поминато“ и за доброто на земјата да биде конструктивна

Редакција
Американскиот в.д. помошник државен секретар, Филип Рикер, кој е во посета на Македонија, на денешната прес конференција со премиерот Зоран Заев, и порача на опозицијата...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Од тензиите во Иран не видовме дека Индија лансираше ракета на Месечината

Никола Осило
Растат тензиите меѓу Западот и Иран, а посебно откако Исламската Република објави дека уапсила 17 шпиони на ЦИА и дека дел од нив веќе се...
Македонија

Ел Чека до премиерот Заев: Кога ќе му се јавиш на Трамп осигурај се дека ќе биде тој!

Редакција
Ел Чека, по најавата на премиерот Зоран Заев во интервју за ТВ Клан дека ќе побара негово апсење во САД се огласи на Фејсбук. „Слушнав...
Македонија

Новата американска амбасадорка Кејт Брнз со сопругот пристигна во Скопје

Редакција
Новоименуваната амбасадорка на САД во земјава, Кејт Брнз, денеска пристигна во земјава и го имаше нејзиниот прв работен ден во канцеларијата, објави американската Амбасада на...
Свет

Западот на нозе откако Иран почна да „крчка“ ураниум

Никола Осило
По објавата на Иранската агенција за атомска енергија дека Техеран почна да збогатува ураниум над 4,5 проценти, реагираа дел од потписничките на мултилатералниот договор од...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Новата амбасадорка на САД Кејт Бирнс и сопругот им се претставија на македонските граѓани

Никола Осило
Новата американска амбасадорка во Скопје, Кејт Бирнс во видео обраќање пред преземањето на должноста порачува дека е почестена што ќе ги претставува САД и оти ќе...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„А како баш делот за Гоце го заборави?“: Тамара со „утнатата“ македонска химна ги „запали“ социјалните мрежи

Редакција
Пејачката Тамара Тодевска ги „запали“ социјалните мрежи откако на приемот во Американската амбасада во Скопје, ја отпеа македонската химна, изоставувајќи го делот со македонските револуционери Гоце Делчев,...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Галерија) Кој присуствуваше на приемот на Американската амбасада по повод Денот на независноста

Редакција
Амбасадата на САД синоќа во Скопје го прослави Денот на независноста 4. јули. На настанот присуствуваа бројни политичари, дипломати, бизнисмени, јавни личности… Пред присутните гости...