еМагазин

Tag : пратеници

Балкан

Финишира проектот Преспански договор: Обезбедени 151 глас за доверба на Владата на Ципрас

Никола Осило
Пратеникот од Река, Спирос Данелис ќе гласа за доверба на грчката Влада, наспроти партиската линија, а со синоќешната негова одлука се чини веројатно дека веќе
Балкан

(Фото) Грчки пратеници кои го подржуваат Договорот од Преспа добиле заканувачки пораки

Редакција
Oбвинителката на Врховниот суд на Грција, Ксени Димитриу нареди да се спроведе кривична истрага за заканувачките пораки што биле испраќани до пратеници кои го поддржуваат
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер за „Северна Македонија“: „Дали Груевски може да се врати, пошто државата која го гонеше веќе не постои?“

Редакција
Лавина од реакции на социјалните мрежи за финалето од процесот на уставни измени, со кои Македонија ќе добие ново име – Северна Македонија, откако Договорот
Македонија ТОП СТОРИИ

Детална листа: Кои пратеници изгласаа промена на името на државата во Северна Македонија

Никола Осило
Мнозинство од 81 пратеник денеска гласаа “за” за четирите уставни амандмани со кои ќе се промени името на Република Македонија во Република Северна Македонија по
Македонија

(ВО ЖИВО) Финале на уставните измени: Македонија го менува името во Северна Македонија

Редакција
Во Собранието почна процедурата за последната финална фаза за уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа, со кои меѓудругото Македонија ќе стане Северна Македонија. Од
Македонија ТОП СТОРИИ

Влада и осумтемина пратеници од ВМРО-ДПМНЕ: Заеднички постигнавме договор со кој се обезбедуваат најмалку 80 пратеници

Редакција
Владата и осумтемина пратеници од Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, кои во првата фаза ги поддржаа уставните измени неопходни за усвојување на Договорот
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Каков имот пријавиле двајцата пратеници од Беса на Касами, Теута Биљали и Фадил Зендели

Редакција
Двајцата пратеници од крилото во Беса на Биљал Касами, Теута Биљали и Фадил Зендели деновиве се во фокусот на јавноста и медиумите, поради финалната фаза од
Македонија ТОП СТОРИИ

Груевски на Фејсбук со апел до пратениците: Оваа ноќ е последна шанса за размислување и премислување

Редакција
Поранешниот македонски премиер Никола Груевски, кој избега во Унгарија, каде стана азилант, се огласи на својот Фејсбук профил за финалната фаза за промената на Уставот,
Македонија ТОП СТОРИИ

Двотретинското мнозинство се уште „виси“, седницата за уставните измени продолжува утре

Редакција
Вашата позитивна одлука тука во Собранието денеска ја приближува Македонија до членството во НАТО, до моментот кога македонското знаме гордо ќе се вее на јарболот
Македонија

ВМРО ДПМНЕ ќе исклучува нови пратеници ако гласаат за уставните измени

Редакција
Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, нема да учествува на финалето на расправата за амандманите за уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа, која стартува денеска во македонското Собрание.