еМагазин

Tag : ВМРО-ДПМНЕ

Македонија ТОП СТОРИИ

ВМРО-ДПМНЕ консолидира 61 пратеник

Редакција
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, идниот мандатор за состав на нова влада, денеска изјави дека партијата и коалицијата „Твоја Македонија“, кои освоија 58 пратеници на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Функционерите на ВМРО-ДПМНЕ ќе користат „Северна“ само кога тоа го налага законот

Редакција
Од ВМРО-ДПМНЕ, која се очекува да формира нова македонска влада ќе продолжат да користат само Македонија, а уставното име ќе го користат исклучиво кога тоа...
Македонија ТОП СТОРИИ

ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди“ ги договориле општите начела на соработка за идната влада

Редакција
На денешната средба помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди“ биле договорени општите начела на соработка за идната влада, која ќе се базира на три постулати: евроинтеграции, забрзан...
Македонија ТОП СТОРИИ

Денеска почнуваат преговорите за нова влада помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди“

Редакција
Денеска почнуваат преговорите за нова влада помеѓу победникот на парламентарните избори, ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата “Вреди“, составена од партиите Беса, Демократско движење, Алтернатива, но и “симпатизери“...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кои се кандидати за пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата

Редакција
Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, која ја предводеше коалицијата „Твоја Македонија“ е апсолутен победник на парламентарните избори, освојувајќи 58 пратенички места. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ ДУИ има повеќе пратеници од...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Како ВМРО-ДПМНЕ на плоштадот „Македонија“ ја прослави победата во првиот круг од претседателските избори

Редакција
Гордана Сиљановска Давкова, зад која застана опозициската ВМРО-ДПМНЕ е убедлив победник во првиот круг на претседателските избори, кој се одржа вчера. Партијата победата ја славеше...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Кој е најголем донатор на ВМРО-ДПМНЕ и колкави приходи имала партијата лани

Редакција
Опозициската ВМРО-ДПМНЕ лани имала приходи од 104 милиони денари, покажува извештајот за финансиското работење на партијата, кој го објави Државниот завод за ревизија. Најмногу пари...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ќе одлучат ли уставните измени кој ќе прави влада?

Редакција
Изборната кампања за престојните претседателски и парламентарни избори е во тек, а една од темите која е во фокусот на истата се и уставните измени...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ги доближуваат ли ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди“ ставовите за уставните измени: И Таравари ќе бара гаранција од ЕУ дека ќе нема нови услови

Редакција
Презентирајќи ја својата предизборна платформа, Арбен Таравари, кандидатот за претседател на Македонија на коалицијата „Вреди“ која ја сочинуваат Демократски сојуз, Алтернатива, Беса, но и подржувачи...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) “Твоја Македонија“: ВМРО-ДПМНЕ во коалиција со 24 партии за престојните избори

Редакција
Опозициската ВМРО-ДПМНЕ на престојните парламентарни избори ќе настапи во коалиција со 24 политички субјекти и организации, наречена „Твоја Македонија“. Меѓудругите кои се придружија на коалицијата...