еМагазин

Tag : седница

Македонија ТОП СТОРИИ

Kонститутивната седница на Собранието на 28. мај, ќе ја води највозрасниот пратеник

Редакција
Kонститутивната седница на новиот состав на македонското Собранието ќе биде на 28. мај во 11 часот, информираа од Собранието. Како што информираат од таму, во...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Државата ќе бара начин како да ги подмири трошоците за лекувањето на Леонид

Редакција
Случајот со Леонид Индов се најде и на вчерашната владина седница. На истата, биле образложени досегашните процедури што се водат пред надлежните институции, а се...
Македонија ТОП СТОРИИ

Прва седница на техничката Влада

Редакција
Во Владата денеска се одржа првата конститутивна седница на техничката влада. Ја предводи техничкиот премиер Талат Џафери, а истата во Собранието беше изгласана со 65...
Македонија ТОП СТОРИИ

Седницата на Советот за безбедност ќе се одржи во среда

Редакција
На 1 ноември 2023 година (среда) со почеток во 12 часот во Кабинетот на претседателот ќе се одржи 19-та седница на Советот за безбедност, информираат...
Македонија

Интерпелацијата на Љубомир Јовески на собранска седница на 2. ноември

Редакција
На собраниската седница закажана за 2. ноември ќе се расправа по Предлогот за интерпелација на државниот обвинител Љубомир Јовески, поднесен од пратеници од опозицијата. Интерпелацијата...
Македонија ТОП СТОРИИ

Обвинителство се уште нема сознанија кои доказни материјали сме ги обезбедиле при анализата за конфискацијата на имотот на „Трансмет“, велат од Антикорупциска

Редакција
Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) реагира на соопштението на Јавно обвинителство (ЈО) во кое тоа ја прекинува соработката со оваа институција, поради „шемата“...
Македонија ТОП СТОРИИ

Првото гласање за уставните измени во Собранието на 18. август

Редакција
Денеска претседателот на Собранието, Талат Џафери, го прими Предлогот за пристапување кон измена на Уставот со насоки за изменување и дополнување на Уставот, чиј предлагач...
Македонија ТОП СТОРИИ

ДУИ имаше седница на Централното претседателство, барањата на „Огнената група“ не биле на дневен ред

Редакција
По три часа седница, Централното претседателство на Демократската унија за интеграција (ДУИ) денеска одлучи наредната недела повторно да се состане. Според изјавите на претседателот Али...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во Собрание продолжува маратонската седница за реконструкција на Владата

Редакција
Собраниската седница и во продолжението синоќа по полноќ помина во меѓусебни обвинувања меѓу власта и опозицијата. Пратениците од опозицијата со обвинувања за лошата економска состојба,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Расправата за реконструкција на Владата продолжува во понеделник

Редакција
Пратениците денеска почнаа расправа за разрешување на министерот за информатичко општество и администрација Адмирим Алити од Алтернатива, откако доцна синоќа заврши расправата за предлогот од...