еМагазин

Tag : седница

Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија се приклучува кон глобалната набавка за вакцини за корона вирусот

Редакција
На денешата 76. седница Владата  ја разгледа и усвои Информација за можноста на Македонија да се приклучи кон глобалната набавка на вакцини за Ковид-19, преку...
Македонија

Владата го прогласи 15 јули за неработен, нема да се одработува

Редакција
Владата на денешната седница, донесе заклучок со кој 15 јули се определува за неработен ден заради непречено спроведување на изборниот процес за предвремените парламентарни избори...
БЕСПАРИЦА

Пензиите ќе се исплаќаат од 27 мај до 1 јуни, според висината на примањата

Редакција
Владата, на денешната 56. седница, го задолжи Фондот за пензиско и инвалидско осигурување да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 26...
Бизнис

Владата го ограничи извозот на заштитни маски: Прво доволно количини за дома, потоа за надвор

Редакција
Министрите на владината седница денеска ја усвоија и Одлуката за дополнување на Одлуката за мерки за спречување на внесување и ширење на коронавирусот Ковид-19, која...
Македонија ТОП СТОРИИ

Владата препорачува одложување на екскурзиите и обезбедување доволно средства за хигиена во школите и градинките

Редакција
Владата на денешната седница, врз основа на препораките на Кризниот штаб за справување со корона вирусот на Министерството за здравство, и на Управувачкиот комитет за...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Во „намрштена атмосфера“ Владата го утврди предлог-законот за јавно обвинителство

Редакција
Владата на својата 8-ма редовна седница го утврди текстот на предлог-законот за јавното обвинителство за кој е одлучено да оди на усвојување во Собранието по...
Спорт

Комеморативна седница за Буштур: Скопје претрпе голема загуба со згаснувањето на животот на кошаркарската легенда

Редакција
Денеска се одржа комеморативна седница за Благоја Георгиевски-Буштур во организација на Кошаркарската федерација, Националниот олимписки комитет и Градот Скопје. „Скопје претрпе голема загуба со згаснувањето...
Македонија

Шпанскиот амбасадор Лоренцо: Ратификацијата на Протоколот за НАТО во Шпанија до 11 февруари тешко, но не и невозможно

Редакција
Ратификацијата на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО по итна постапка во шпанскиот Парламент тешко дека може да се случи до 12 февруари,...
Македонија

ДИК: Не сме надлежни да одлучуваме по барањето мислење на Чулев за назначувањето шеф на СВР-Скопје

Редакција
Државната изборна комисија (ДИК) денеска на седница утврди дека решението за назначување на раководна позиција од страна на министерот за внатрешни работи не претставува акт...
Македонија

Почна собраниската седница за избор на техничката влада

Редакција
Собранието ја започна 128. седница за избор на новата техничка влада, која треба да ги организира предвремените парламентарни избори на 12 април согласно договорот на...