еМагазин

Tag : пандемија

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Загрижувачки тренд: Две убиства на жени за неполни две недели во време на корона кризата

Редакција
Национална мрежа против насилство врз жените и семејно насилство сметаат дека двете убиства на жени (фемициди) за неполни две недели, се знак дека системот потфрла...
Свет ТОП СТОРИИ

СЗО предупредува: Предвременото укинување на мерките може да доведе до фатално враќање на пандемијата

Редакција
Предвременото укинување на мерките за ограничување за движењето, воведени за спречување на ширењето на коронавирусот, може да предизвика „фатално враќање “ на пандемијата, предупреди директорот...
Свет

СЗО: САД би можеле да станат епицентар на пандемијата на корона вирусот

Редакција
Светската здравствена организација (СЗО) предупреди на „ескалирање“ на епидемијата на новиот коронавирус во САД. Според проценките, тие би можеле да станат епицентар на пандемијата. „Во...
Свет ТОП СТОРИИ

СЗО: Заразата од корона вирусот стана глобална пандемија

Редакција
Глобалното проширување на коронавирусот сега го достигна нивото на глобална пандемија, изјави шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Габриесус, јавија новинските агенции. Ова...
Свет ТОП СТОРИИ

СЗО: Реална закана за пандемија од корона вирусот, заразени над 111.000 луѓе

Редакција
Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 111.758 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 3.891 лице, а 62.679 оздравеле. Претседателот на Светската...