еМагазин

Tag : мајмунски сипаници

Свет ТОП СТОРИИ

СЗО: Забавува епидемијата на мајмунски сипаници во Европа

Редакција
Трајниот пренос на мајмунските сипаници од човек на човек во Европа е елиминиран, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Регионалниот директор на СЗО за Европа, д-р...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кичевецот е негативен на тестот за мајмунски сипаници

Редакција
Од Институтот за јавно здравје сме информирани дека е завршено испитувањето на брисот земен од пациентот од Кичево суспектен на мајмунски сипаници и резултатот е...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кичевчанецот е тестиран за мајмунски сипаници, во моментов е во изолација, вели Мехмедовиќ

Редакција
Лицето од Кичево денеска е тестирано од мајмунски сипаници и во моментов е во изолација, потврди за МИА портпаролот на Комисијата за заразни болести, Злате...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пациентот сомнителен на мајмунски сипаници одбива да се тестира, нема законска можност да биде присилен

Редакција
Нема простор за паника, бидејќи не се очекува никаков драматичен развој или сериозно ширење на мајмунските сипаници, велат од Комисијата за заразни болести (КЗБ). Досега...
Македонија ТОП СТОРИИ

Мигрантот хоспитализиран на Инфективно е негативен на мајмунски сипаници

Редакција
Од Клиниката за инфективни болести за МИА потврдија дека е хоспитализиран мигрант суспектен на мајмунски сипаници кој вчера беше повреден во сообраќајната незгода на патот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Мајмунските сипаници се пренесуваат преку близок контакт и не се шират лесно како Ковид-19, велат од СЗО

Редакција
За разлика од Ковид-19, мајмунските сипаници обично не се шират лесно меѓу луѓето, а за да се случи тоа потребен е близок контакт преку кој...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во ИЈЗ се проверува дали пациентот од Кичево има мајмунски сипаници

Редакција
До Институтот за јавно здравје во текот на денот треба да пристигне примерок за тестирање на сомнителен случај на мајмунски сипаници. Пациентот е од Кичево,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во кичевската болница има суспектен пациент со мајмунски сипаници, дадена е препорака за тестирање

Редакција
Министерство за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести нема хоспитализиран пациент суспектен за мајмунски сипаници. „Во врска со пациентот кој се споменува во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во Македонија нема случај со мајмунски сипаници, вели Сали

Редакција
Во земјава нема регистрирано случај на мајмунски сипаници, а Институтот за јавно здравје располага со доволно тестови за дијагностицирање на овие сипаници, изјави денеска министерот...
Свет ТОП СТОРИИ

СЗО: Во 27 земји регистрирани 780 случаи на мајмунски сипаници

Редакција
Светската здравствена организација (СЗО) има податоци за 780 потврдени случаи на мајмунски сипаници во 27 земји во кои оваа болест не е ендемична, соопштија од...