еМагазин

Tag : пациент

Македонија ТОП СТОРИИ

Во ГОБ „8 Септември“ излекуван 20 годишен пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот

Редакција
Во ГОБ „8 Септември“ е излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот, соопшти на Фејсбук министерот за здравство, Венко Филипче. “Ова е шестти...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Донор од Македонија дарувал матични клетки за непознат пациент од Бугарија за трансплантација на коскена срцевина

Редакција
Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека во изминатите два дена се спроведе колекционирање на хематопоетски матични клетки од доброволен донор од Македонија кој дарувал...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Видео) Несекојдневно сведоштво: Ќе ја загубел ногата поради неуспешна ампутација на дел од стапалото

Редакција
Несекојдневна е приказната на нашиот сограѓанин Тони Андоноски од Прилеп, кој по неуспешна апмутација на дел од стапалото во тамошната болница доживеал вистинска агонија поради...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Видео) Пациент „исчистен“ од корона вирусот со хемофилтрација на Клиниката „Жан Митрев“

Редакција
Во саботата, во доцните ноќни часови беше примен пациент во итна состојба, во хеморагичен шок, заради руптура на абдоминална аневризма. Оваа состојба пациентите не ја...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кумановец на 74 години почина од корона вирусот

Редакција
На Клиниката за кардиологија почина пациент од Куманово на возраст од 74 години, хоспитализиран пред 2 дена и потврден позитивен на корона вирусот на оваа...
Македонија ТОП СТОРИИ

63-годишен пациент од Скопје почина од корона вирусот, вкупната бројка до сега изнесува 113

Редакција
Во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Скопје (63г), примен на болничко лекување на 6 мај како сомнителен на Ковид-19, потврден позитивен еден ден подоцна,...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Вечерва ќе се изврши првата трансплантација на срце во државата

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во Македонија. „Имаме, за жал, почината...
Македонија ТОП СТОРИИ

Од корона вирусот почина 56-годишен пациент од Прилеп, вкупната бројка до сега 111

Редакција
На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина 56 годишен пациент од Прилеп, лекуван на клиниката од 12 мај, информираат од Минстерство...
Македонија ТОП СТОРИИ

Откако му се влошила состојбата, 70-годишен велешанец починал од коронавирусот на пат кон Скопје

Редакција
Министерство за здравство информира дека на пат кон Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациент од Велес на 70 годишна возраст,...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Убава вест: Првпат во државава, пациент на 37 годишна возраст со Ковид-19 тргнат од респираторна машина

Редакција
Во Градската општа болница „8 Септември“ во Скопје пред три часа од респираторна машина е ослободен 37-годишен пациент, кој пред три недели бил примен во...