еМагазин

Tag : Европа

Бизнис

Фабриката „Европа“ го доби првиот сертификат за овластен економски оператор

Редакција
Во Владата денеска беше промовиран концептот овластен економски оператор на кој премиерот Зоран Заев и директорот на Царинска управа на Република Македонија, Ѓоко Танасоски го
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Европската агенција за животна средина: Македонија е најзагадена земја во Европа

Редакција
Со загадување десет пати повеќе од препорачаните нивоа, Македонија е најзагадената земја во Европа, покажуваат податоците на Европската агенција за животна средина (ЕЕА), објави Еуроњуз.
Бизнис

„Европа“ ја зголеми добивката за 137%

Никола Осило
Од 01.01 до 30.09.2018 година А.Д. Европа-Скопје оствари добивка пред оданочување во износ од 107.478.413 денари и е поголема во однос на истиот период од
Убава приказна

Отворена нова продавница во ГТЦ: „Европа“ врти нова слатка страница во својата историја

Редакција
Чоколади, вафли, бонбони, чоколокум, крем банани, голем број генерации израснаа со препознатливите производи од македонската „Фабрика за задоволства“ АД Европа, која е позната по својата традиција
Свет

Трамп предложил изградба на ѕид во Сахара за да се спречи илегалната миграција во Европа

Редакција
Претседателот на САД, Доналд Трамп му предложил на шефот на шпанската дипломатија Жозеп Борел да подигне ѕид во Сахара за да ја запре илегалната миграција.
Македонија ТОП СТОРИИ

Куновска до Заев: Ти не можеш себе во Европа да се однесеш, а не па нас

Никола Осило
Една од најпознатите македонски актерки и поранешна пратеничка од редовите на СДСМ, Софија Куновска на својот „Фејсбук профил“ упати остра критика до премиерот Зоран Заев.
Бизнис

Во блок-трансакција продадени 3.956 акции од „Европа“

Никола Осило
Во блок-трансакција вредна 11,1 милиони денари вчера на Македонската берза се продадоа 3.956 акции од „Европа“ АД Скопје. Акциите се продадоа по цена од 2.831