еМагазин

Tag : СЗО

Свет ТОП СТОРИИ

СЗО: Барањето за евакуација на пациенти во Газа е „смртна казна“

Редакција
Светската здравствена организација (СЗО) нагласи дека барањето од пациентите во болниците да се евакуираат во Газа е „смртна казна“, а генералниот директор на организацијата го...
Свет ТОП СТОРИИ

СЗО ја стави новата варијанта на Ковид-19 под надзор

Редакција
Светската здравствена организација (СЗО) и СAД ја следат новата варијанта на коронавирусот САРС-КоВ-2. Моментално е непознато потенцијалното значење на бројните мутации. СЗО одлучи да ја...
Свет

Ковид-19 се уште претставува глобална закана за здравјето, велат од СЗО

Редакција
Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, денеска, на вториот ден од 76. Светско здравствено собрание (ДСА), највисокото тело за одлучување на...
Свет ТОП СТОРИИ

Смртните случаи од Ковид-19 им скратија на луѓето ширум светот околу 336,8 милиони години живот, велат од СЗО

Редакција
Смртните случаи од Ковид-19 се проценува дека им скратија на луѓето ширум светот околу 336,8 милиони години живот, според новите пресметки на Светската здравствена организација...
Свет ТОП СТОРИИ

СЗО: Можно е зголемување за 55% на заболените од рак до 2040 година, повеќе ќе заболуваат мажите

Редакција
Според податоците на Светската здравствена организација (СЗО), бројот на случаи на рак во светот се очекува да се зголеми за 55 отсто до 2040 година во споредба со 2020 година. – Доколку...
Свет ТОП СТОРИИ

СЗО објави публикација со листа на лекови кои треба да се подготват во случај на нуклеарен напад

Редакција
Светската здравствена организација (СЗО) објави публикација која обезбедува ажурирана листа на лекови чии залихи треба да се подготват во случај на нуклеарна опасност и изложеност...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Светски ден за борба против СИДА: Во земјава од ХИВ/СИДА починале 123 лица

Редакција
Според Светската здравствена организација (СЗО), ХИВ и понатаму останува глобален проблем за јавното здравје. Повеќе од два милиони луѓе во Европскиот регион на СЗО се...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Доктор Пановски: Ковид-19 траеше како и другите пандемии, во Македонија веќе е ендемија – треба анализа на смртноста

Силвана Жежова
Светот никогаш не бил во подобра позиција да стави крај на пандемијата на Ковид-19, изјави минатата недела генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос...
Свет ТОП СТОРИИ

Kовид-19 сè уште е глобална вонредна состојба, велат од СЗО

Редакција
Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека Kовид-19 сè уште е глобална вонредна состојба, речиси две до две и пол години откако првпат беше прогласена. Комитетот...
Свет ТОП СТОРИИ

СЗО: Во 27 земји регистрирани 780 случаи на мајмунски сипаници

Редакција
Светската здравствена организација (СЗО) има податоци за 780 потврдени случаи на мајмунски сипаници во 27 земји во кои оваа болест не е ендемична, соопштија од...