еМагазин

Tag : СЗО

Свет

СЗО подготвува нови упатства за користење на заштитните маски

Редакција
Светската здравствена организација (СЗО) преку соопштение вчера најави дека наскоро ќе испрати нови упатства за користење на заштитните маски во борбата против коронавирусот. „Доколку маските...
Свет ТОП СТОРИИ

СЗО предупредува дека корона вирусот напаѓа се помлади луѓе

Редакција
Многу повеќе помлади луѓе имаат потешка форма или умираат од новиот коронавирус, предупреди Светската здравствена организација. Експертите на СЗО се обидуваат да откријат зошто се...
Свет ТОП СТОРИИ

СЗО препорачува здравите луѓе да не носат маски: Корона вирусот се пренесува преку капки

Редакција
Светската здравствена организација (СЗО) не препорачува здравите граѓани да носат маски, бидејќи коронавирусот се шири преку капки, а не преку воздушен пренос, истакнаа официјалните лица...
Свет ТОП СТОРИИ

Предупредување на СЗО: Корона вирусот ги убива и младите

Редакција
Светската здравствена организација (СЗО) синоќа упати застрашувачко предупредување кон младите луѓе низ светот, укажувајќи им дека корона вирусот може да го влоши здравјето и да...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ќе се отворат уште два нови пункта за тестирање од корона вирусот, а од утре ќе се отвори и кол-центар

Редакција
Министерот за здравство, Венко Филипче денеска информираше дека ќе бидат отворени уште два нови пункта за тестирање од корона вирусот, во поликлиниките во Чаир и...
Свет ТОП СТОРИИ

СЗО ги повика сите земји да гo засилат тестирањето за корона вирусот

Редакција
Светската здравствена организација (СЗО) денеска ги повика сите земји да ги засилат програмите за тестирање како најдобар начин да ја забават пандемијата на вирусот Ковид-19....
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) СЗО: Европа сега е „епицентар“ на пандемијата од корона вирусот

Редакција
Светската здравствена организација (СЗО) предупреди денеска дека Европа сега претставува „епицентар“ за глобалната пандемија на коронавирусот и регистрира повеќе заразени случаи дневно отколку Кина во...
Свет ТОП СТОРИИ

СЗО: Заразата од корона вирусот стана глобална пандемија

Редакција
Глобалното проширување на коронавирусот сега го достигна нивото на глобална пандемија, изјави шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Габриесус, јавија новинските агенции. Ова...
Свет

СЗО: Во светот 116.460 заразени од корона вирус, се проценува дека мнозинството ќе се излекуваат

Редакција
Дури 93 отсто од вкупно заболените од коронавирусот во светот се од четири држави, соопшти денеска Светската здравствена организација, со проценка дека мнозинството од пациентите...
Свет ТОП СТОРИИ

СЗО: Реална закана за пандемија од корона вирусот, заразени над 111.000 луѓе

Редакција
Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 111.758 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 3.891 лице, а 62.679 оздравеле. Претседателот на Светската...