еМагазин

Tag : тест

Македонија ТОП СТОРИИ

Кичевецот е негативен на тестот за мајмунски сипаници

Редакција
Од Институтот за јавно здравје сме информирани дека е завршено испитувањето на брисот земен од пациентот од Кичево суспектен на мајмунски сипаници и резултатот е...
Свет ТОП СТОРИИ

САД го укинуваат задолжителниот ковид-тест за патниците во авионите

Редакција
САД го укинуваат задолжителното тестирање за Ковид-19 за патниците кои доаѓаат во земјата со авион, соопшти Белата куќа. Соочени со појавата на варијантата омикрон, американските...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Излез од Македонија без ПЦР тест и потврда за прележаност или вакцинација, трудниците да се вратат на работа, предлага Комисијата за заразни болести

Редакција
Укинување на задолжителното поседување негативен ПЦР тест или потврда за прележаност или вакцинација при излез од земјата и укинување на ослободувањето од работа за бремените...
Бизнис

Од утре влез во Холандија само со ПЦР-тест, важи и за вакцинирани

Редакција
Холандската амбасада во Скопје информираше дека од 22 декември, согласно новите правила, и вакцинираните ќе треба да прикажат негативен ПЦР-тест за влез во земјата, а...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Во Грција ќе може да се влезе и со рапид тест, новата мерка важи за сите над 5 години

Редакција
Освен со ПЦР тест направен 72 часа пред патувањето, во Грција, од недела ќе може да се влезе и со негативен рапид тест направен 24...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Мерката за влез во Грција со ПЦР-тест е привремена за празничниот период

Редакција
Одлуката за воведување задолжителен ПЦР тест за патување во Грција од сите земји и за сите патници без разлика дали се вакцинирани или не, е...
Локално ТОП СТОРИИ

(Фото) МВР фати пијан возач, кој возел со 4,26 промили алкохол

Редакција
Во текот на вчерашната вечер (10/11.10.2021) во периодот од 23.00 до 04.00 часот спроведена е зајакната акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возила...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Кога да се тестирате доколку сте имале контакт со позитивен на Ковид-19

Редакција
Доколку сте имале контакт со потврден случај на Ковид-19, не треба да правите веднаш тест. За да ја добиете вистинската слика, за тоа дали сте...
Македонија ТОП СТОРИИ

Тестирање на границите нема да има, мерките за излез од Македонија биле за да не сме извозник на вирусот, велат од Владата

Редакција
Мерката за приложување на сертификат за вакцинација или потврда за прележан Ковид-19, Владата ја усвои со единствена цел земјата да не се препознае како извозник...
Македонија ТОП СТОРИИ

Сите цивили кои пристигнаа од Авганистан во Македонија се негативни на Ковид-19

Редакција
Сите државјани од Авганистан кои пристигнаа на скопскиот аеродром се негативни на тестирањето за Ковид-19, информираат од Владата за МИА. На прашањето дали некој од...