еМагазин

Tag : Холандија

Забава ТОП СТОРИИ

Холандија дисквалификувана од финалето на Евровизија

Редакција
Холандија е дисквалификувана од финалето на Евровизија, одлучи Европската радиодифузна унија (ЕБУ). Преставникот на Холандија, Јост Клајн е дисквалификуван поради жалба од жена член на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Холандскиот амбасадор му најави вето на Ахмети ако се меша во работата на судството

Редакција
Од Холандската амбасада информираа дека холандскиот амбасадор во Македонија, Дирк Јан Коп имал средба со лидерот на владејачката ДУИ, Али Ахмети, на која му пренел...
Свет ТОП СТОРИИ

На изборите во Холандија победи Вилдерс, познат по антиисламски, антиимигрантски и анти-ЕУ ставови

Редакција
Националистичката и десно популистичка Партија на слободата (ПВВ) е победник на предвремените парламентарни избори кои се одржаа вчера во Холандија. Лидерот на партијата, Герт Вилдерс...
Македонија ТОП СТОРИИ

Холандскиот амбасадор не гледа политичка волја за промена во Македонија и праша каде отишле парите на европските даночни обврзници

Редакција
Холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп вели дека во земјава не постои вистинска политичка волја за промена не само во политиката, туку и во верските заедници...
Свет ТОП СТОРИИ

Холандија влезе во рецесија

Редакција
Холандската економија влезе во рецесија откако падна за 0,3 отсто во вториот квартал во однос на претходниот период, според првата проценка која денеска ја објави...
Свет

Во Холандија рекордно ниво на луѓе со рак на кожата, следат бесплатни креми за заштита

Редакција
Властите во Холандија се обидуваат да се справат со рекордното ниво на заболени со рак на кожата во земјата, па како една од мерките спроти...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Ај аирлија уште едно вето“: Твитер реакции за одлуката на Холандија да стопира проект за Судскиот совет

Редакција
Холандскиот амбасадор во Македонија, Дирк Јан Коп информираше дека неговата земја ставила во мирување проект за Судскиот совет, оти според него оваа институција станала нелегитимно...
Македонија ТОП СТОРИИ

Холандија ставила во мирување проект поврзан со Судскиот совет, кој според холанскиот амбасадор станал нелегитимно тело

Редакција
Холандија стави во мирување проект поврзан со Судскиот совет, кој стана нелегитимно тело, вели холандскиот амбасадор во земјава Дирк Јан Коп. Прашан за состојбата на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Немало да има ново вето, ако има уставни измени, уверува холандскиот амбасадор

Редакција
Холандскиот амбасадор во земјава, Дирк Јан Коп, во интервју за Радио Слободна Европа (РСЕ) уверува оти менувањето на Преамбулата на македонскиот Устав е гаранција за...
Свет ТОП СТОРИИ

Фејсбук постапил незаконски при обработката на личните податоци на корисниците, пресуди холандски суд

Редакција
Суд во Амстердам денеска пресуди дека компанијата Фејсбук постапувала незаконски при обработката на личните податоци на своите корисници во Холандија речиси 10 години. Според Блумберг,...